חיפוש
Close this search box.

בולימיה נרבוזה

מה זו בולמיה (“בולימיה נרבוזה”)?

בולמיה, או כפי שהיא מכונה בספרות המקצועית – בולימיה נרבוזה, היא הפרעת אכילה המתאפיינת בהתקפי אכילה המלווים בשיטות “היטהרות” כגון הקאה, שלשול וספורט מוגזם, שמטרתם להפטר מהקלוריות שהוכנסו לגוף. כמו אנורקסיה גם בולמיה נחשבת למחלה הקשורה לתרבות המערבית, ויש הרואים בה תוצר של הערצת היופי והמשקל האידיאלי.
בין בולימיה לאנורקסיה יש קווי דמיון רבים, כגון דימוי עצמי והערכה עצמית נמוכה, ובעלי בולמיה שואפים להמנע ממזון כמו הסובלים מאנורקסיה, אך אינם מצליחים בכך. הכשלונות מתבטאים בהתקפי זלילה שאחריהם מגיעות תחושות קשות של אשמה, מצוקה וחוסר אונים המלווים בהיטהרות, או בצומות ובעיסוק מופרז בספורט כתלות בתת הקטגוריה של הבולימיה.
בניגוד לאנורקסיה המתאפיינת בתת משקל קיצוני, בעלי בולמיה רבים הנם במשקל גוף תקין, ועל כן קשה יותר לזהותם. גם בולימיה נחשבת למחלה נשית בעיקרה ששורשיה מתחילים בגיל ההתבגרות, אך על פי מחקרים עדכניים, נערים וגברים רבים אובחנו בשנים האחרונות כסובלים ממנה.

המאפיינים של בולימיה

בולימיה מתאפיינת על פי ה-DSM בהתקפי אכילה החוזרים לפחות פעם בשבוע במשך שלושה חודשים רצופים. במסגרת התקפים אלו, האדם אוכל תוך פרק זמן קצר כמות מזון חריגה בכמותה, ביחס לממוצע. הסובל מבולימיה חווה תחושה של חוסר שליטה בעת התקף האכילה ולכן הוא מאמץ שיטות “היטהרות” הכוללות צומות, שימוש בחומרים משלשלים, הקאות, חוקנים או עשיית ספורט באופן מוגזם. בנוסף, ההערכה העצמית של בעלי בולימיה תלויה באופן ישיר במשקל הגוף.
בולמיה היא הפרעת אכילה המסכנת את חיי הסובל ממנה, שכן היא גורמת לשינויים פיזיולוגיים הרסניים בגוף, כגון בעיות פה ושיניים כמו גם קרעים בוושט אצל המקיאים, כלי דם מפוצצים, פגעי עור וציפורניים, עייפות כרונית ואפילו אי סדירות בקצב הלב. בולימיה יכולה להוביל לסכנת חיים ממשית לסובל ממנה, ועל כן כדאי לטפל בה כאשר מזהים את קיומה.

הטיפול בבולימיה

קיימות מספר שיטות לטיפול בבולימיה אך היעילה מביניהן היא טיפול בשיטת טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), במסגרתה ניתנים לבעלי בולמיה כלים ודרכים לשנות את התפיסה העצמית השלילית, את המחשבות אשר מכשילות אותם ואת ההתנהגות ההרסנית. שיטה זו הוכיחה את עצמה כיעילה יותר מטיפול תרופתי או מתרפיה מכל סוג אחר, ב-10% לפחות, והיא עומדת על למעלה מ-85% אחוזי הצלחה.
טיפול CBT עבור בולימיה, מקטין את הסיכוי לחזרה לדפוסי ההתנהגות המכשילים של המחלה ומספק פתרון מהיר תוך מספר מועט של חודשים. במסגרת טיפול CBT נבדקים הנחות העומדות בבסיסה של בולמיה וניתנים כלים לזיהוי והחלפה של מחשבות מכשילות, וכן הבחנה בינם לבין עובדות. בשלבים הראשונים של טיפול CBT, מוגדרים תחליפים להתקפי האכילה, והרגלי האכילה שנוצרו בעקבות בולימיה, מוחלפים באחרים, בריאים יותר.
טיפול CBT משפר את הדימוי וההערכה העצמית אל סובלים מבולמיה, ומאפשר להם להתמודד עם הרצון לרדת במשקל ועם הצורך בשליטה עצמית בצורה בריאה ומבוקרת.

רוצה לדעת אם יש לך הפרעת אכילה? מלא/י את השאלון לחרדה עכשיו >>

“…למדתי לחשוב חיובי, להסתכל על החיים בצורה חיובית , לעמוד מול הפחד בלי לפחד. נתן לי בטחון עצמי ויכולת לאהוב את עצמי כמו שאני…”
“…יכולת ההקשבה והסבלנות של המטפלת לא ניתנים לתיאור , וכמובן הראתה לי דרכים אחרות לחשיבה , למדתי ממנה המון במשך הטיפול…”
-ת.
קרא עוד >>

דילוג לתוכן