פרוטוקול טיפולי טרנס-דיאגנוסטי CBT-UP

דר' אוהד הרשקוביץ סיים את לימודי הפסיכולוגיה בארה"ב והוא מטפל כמעט 20 שנה במגוון רב של בעיות, בשיטת הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי (CBT). במהלך השנים הוא נוכח לדעת שכל הסימפטומים השונים, לא משנה אם מדובר בפוביה, OCD, הפרעות אכילה או חרדה, יושבים על אותו ציר טעויות מבחינות של התנהגות, דפוסי חשיבה והתמודדות עם רגש. לכן במהלך השנים הוא פיתח פרוטוקול טיפולי אחיד טרנס-דיאגנוסטי, הנקרא פרוטוקול "CBT-UP". מדובר על פרוטוקול מאוחד, המאגד את הטיפול בכל הסימפטומים השונים. כבר שנים שד"ר הרשקוביץ מטפל בעזרת פרוטוקול זה בכל מיני בעיות בהצלחה, כשהטיפול הממוצע הוא טיפול קצר של כמה חודשים המייצר שינוי סימפטומטי משמעותי עבור המטופלים.

הפרוטוקול של דר' הרשקוביץ שונה מפרוטוקולים סטנדרטים המתמקדים בסט סימפטומים מסוים. למשל כיום קיימים פרוטוקולים עבור הפרעות אכילה, פוסט-טראומה, OCD, ועבור חרדות. אולם פרוטוקולים אלו הם מאוד נקודתיים, הם מתמקדים בסימפטומים עצמם, וחלקם מפספסים את המנגנון הרגשי היושב מאחורי בעיות אלו. למשל בעיות של פוביה, OCD, הפרעות אכילה או חרדה מגיעות לעיתים תכופות בשילוב בעיות של ביטחון עצמי הכוללות פרפקציוניזם, ביקורת עצמית, שתלטנות יתר והימנעות. תופעות לוואי אלו הן בדרך כלל לא הסיבה לתחילת הטיפול או הפוקוס בטיפול עצמו, אך הן כן משפיעות באופן שלילי על חייו של המטופל, כמו גם שהן חלק מאותו דפוס או סט של סימפטומים. מסיבה זו יש הגבלה לפרוטוקולים המסורתיים שמתמקדים רק בסט מסוים ומוגבל של סימפטומים.

פרוטוקול "CBT-UP" מתייחס לכל המנגנון הרגשי, וזה כולל התייחסות לאמונות יסוד של ביטחון עצמי הגורמות לא רק לסימפטומים אלא גם לסימפטומים הנלווים כפי שהם תוארו כרגע. זה הוא היתרון  הגדול בפרוטוקול טרנס-דיאגנוסטי.

הפרוטוקול שדר' הרשקוביץ פיתח הוא מאוד מובנה, מאוד ברור ויש לו שלושה מוקדים. קוגניטיבי, רגשי והתנהגותי. במוקד הקוגניטיבי הוא מתייחס לעיוותי חשיבה, לאמונות יסוד של ביטחון עצמי, ולזמן שאנחנו משקיעים במחשבות שפוגעות בנו. במוקד הרגשי הוא מתייחס ליכולת להכיל רגש, וגם ליכולת ליהנות מרגשות מחזקים. במוקד ההתנהגותי הוא מתייחס לדפוסי התנהגות רגשיים, כמו "הילחם או ברח", הימנעות, שתלטנות, בריחה, פרפקציוניזם, צורך בוודאות, והוא גם מתייחס לפורקן אדפטיבי ובריא של רגשות. להחצין רגשות בצורה בריאה יותר, וגם להפריע או להתערב בהתנהגויות לא בריאות כפי שניתן לראות בטקסים שונים כמו תלישת שיערות, כסיסת ציפורניים וחיטוט בעור או בהתנהגויות התמכרותיות שונות כמו קנייה כפייתית, הימורים כפייתיים וקלפטומניה. לסיכום, ישנם שלושה מוקדים בפרוטוקול זה, דרכם המטופל לומד לזהות ולשנות דפוסים לא בריאים ולהחליפם בדפוסים יותר בריאים, אותם הוא מתרגל במהלך הטיפול.

פרוטוקול CBT-UP הינו הבסיס לפיתוח של הקורס של דר' אוהד הרשקוביץ לטיפול עצמי באינטרנט.

לפרטים על הקורס לטיפול עצמי >>

 

 

מכון CBTפרוטוקול טיפולי טרנס-דיאגנוסטי CBT-UP
עוד >>

וובינר פרפקציוניזם הירשמו עכשיו

פרפקציוניזם הינו המושג המבטא שאיפתו של אדם למושלמות יתר. שאיפה שכזו לא חייבת להיות הפרעה כי אם פן באישיותו של אדם שדווקא עשוי להוביל לתוצאות טובות שמונעות משאפתנות וחריצות.

מתי זה הופך להפרעה?

כאשר החתירה למצוינות הופכת לשאיפה לא מציאותית לשלמוּת, המשפיעה בצורה שלילית על איכות חייו של אדם. פרפקציוניזם עלול לגרום לפוביות שונות ולהפרעות נפשיות גם כן.

רוצים לדעת עוד?

אני מזמין אתכם באופן אישי להשתתף יחד איתי בוויבנר ייחודי!

ביום שני ה- 20.4.15 בשעה 19:00, נשוחח יחדיו על הנושא:"פרפקציוניזם".

בוובינר אשתף אתכם במגוון רחב של סוגי הפרעות שבהן אנו מטפלים, בדגש על נושא הפרפקציוניזם, אעביר לכם מידע חיוני ואביא דוגמאות מהשטח.

זה הזמן שלכם להתייעץ איתי ולשאול כל דבר שרציתם לדעת ולא ידעתם את מי לשאול. אני כאן בשבילכם וכדי לעזור לכם לצבור ידע וכלים להתמודדות. תלמדו כיצד לשפר באופן משמעותי את אורח חייכם ורמת החיים.

ההשתתפות בוובינר הינה ללא עלות, אך דורשת רישום מראש. לאחר שתרשמו תקבלו לינק השתתפות אישי לתיבת המייל שלכם.

תוכלו להירשם בטופס הבא:


* דואר אלקטרוני

להתראות בוובינר,

ד"ר אוהד הרשקוביץ, מנהל מכון CBT.

מכון CBTוובינר פרפקציוניזם הירשמו עכשיו
עוד >>

חדר מיון טלפוני לשבורי לב

‏11/02/2013

לרגל חג האהבה: חדר מיון טלפוני לשבורי לב

פורום CBT פותח חדר מיון טלפוני לשבורי לב, לרגל חג האהבה. הקו יפעל לאורך כל יום האהבה, בטלפון 1-800-100-940, ויספק למתקשרים יעוץ ראשוני חינם, על ידי מטפלים המתמחים בטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי (CBT). 

 

התגובות לחג האהבה המתקרב נחלקות לשניים. מצד אחד נמצאים הזוגות המאושרים שמחכים להזדמנות להפגין את אהבתם, ומנגד נמצאים הבודדים והמתוסכלים שיום זה מדגיש אף יותר את מצבם.

על פי ד"ר אוהד הרשקוביץ, יו"ר פורום CBT, "יום האהבה הוא יום שמעורר טריגרים שליליים אצל רבים. ביום שבו אור הזרקורים נמצא על זוגיות והאדרתה, מי שאינו נמצא בזוגיות או שהזוגיות שלו אינה מתאימה לדפוס המקובל, מרגיש שהחריגות שלו מועצמת.

בחג האהבה יש עלייה באחוז האנשים שחווים מחשבות דיכאוניות, חרדות, מחשבות אובססיביות או תחושת ערך נמוך. הם יושבים בבית וחושבים מחשבות שליליות כדוגמת "לעולם לא אמצא זוגיות", "הזוגיות שלי לא מספיק טובה", "אף אחד לא יאהב אותי כמו האקס ", וכן הלאה. המחשבות הללו פוגעות בדימוי העצמי ופועלות למעשה כנבואה שמגשימה את עצמה."

"חג האהבה מנסה לשקף לנו כיצד נראית זוגיות מוצלחת, ולכן הוא משמש עבור רבים כבסיס להשוואה עם מצבם הנוכחי. עבור מי שלא נמצא בזוגיות הפער נראה גדול מאד, והוא מעורר תחושות של כשלון וחוסר יכולת. רווקים רבים יושבים בחג הזה ושואלים את עצמם – מה לא בסדר איתי? למה אני לא מצליח למצוא אהבה? ומעוררים בעצמם חרדות וספקות. החרדות והספקות הללו מקשים עליהם לאזור את האומץ הדרוש למצוא אהבה בעתיד, ובכך יוצרים מעגל שקשה לצאת ממנו.

חדר המיון הטלפוני של פורום CBT, נועד כדי לספק לאותם רווקים את נקודת שבירת המעגל. באמצעות הכלים אותם מציעה שיטת CBT, שהינה שיטת טיפול פסיכולוגית המטפלת הן במימד החשיבתי והן בהתנהגותי, אנו מאפשרים למתקשרים לשנות את נקודת המבט שלהם על עצמם ומצבם, ועוזרים להם שלא לשקוע בתוך הרחמים העצמיים." מסביר ד"ר הרשקוביץ.

לא כל הזוגות חוגגים את חג האהבה, ואצל חלק מהם ההתעלמות מהחג יוצרת גם כן עלייה ברמת החרדות. לדברי יו"ר פורום CBT, "אנחנו משווים את הזוגיות שלנו לאחרים ומתחילים לתהות האם העובדה שלא ציינו את חג האהבה אומרת שהזוגיות לא בריאה, שאנחנו לא מאושרים יחד, או שאנחנו מאבדים עניין אחד בשני והופכים לזוגות שלא עושים כלום יחד.

 [vsw id="iUYjpJKHMdE" source="youtube" width="425" height="344" autoplay="no"]

קשה להעלות את הנושא הזה דווקא בעיצומו של חג אהבה. לכן אנו מציעים לבני זוג שמוצאים את עצמם עם תהיות מסוג זה, לשוחח איתנו ולבחון האם מדובר בפרשנות, שמועצמת לאור היום, או בבעיה אמיתית בקשר. אנשים מגיעים למסקנות מרחיקות לכת על סמך השוואה קוגניטיבית לדפוס של "מהו חג האהבה ומהי אהבה?", ובאמצעות כלי האבחון והטיפול של ה-CBT, ניתן להבין מהי אהבה עבורנו ומה אנו צריכים ממנה כדי להיות מאושרים."

חדר המיון הטלפוני יסייע למתקשרים לבחון האם מדובר באירוע חולף שנוצר בשל נוכחותו של חג האהבה או בגלל מאפייני אישיות, שמקשים עליהם ליצור קשרים זוגיים ולשמור אותם. "אנשים בעלי ערך עצמי נמוך, פרפקציוניזם, חרדות, אובססיות לאקס, או נטייה לנרקיסיזם, סובלים מבעיות התמודדות עם הרגש שמקשות עליהם להפתח לאחר ולקיים זוגיות טובה ויציבה.

מצד אחד נמצאים האנשים שלא מאמינים שימצאו עוד זוגיות ולכן הם אינם מרפים מהאקס, או נשארים בקשר שבו הם סובלים. מנגד, נמצאים האנשים שמחבלים בכל סיכוי לזוגיות, על ידי השתלטות, פסילה מהירה, או חניקת בני הזוג בתשומת לב. אבחון של המצב וטיפול קוגניטיבי התנהגותי, שמשנים את דפוסי החשיבה וההתנהגות, יכולים להגדיל את הסיכוי שבחג האהבה הבא אותם אנשים ימצאו זוגיות טובה ומאושרת, ולא יצטרכו את חדר המיון ללבבות שבורים שהקמנו." מסכם ד"ר הרשקוביץ.

הקו החם יפעל ביום האהבה ה-14.2.13, החל מהשעה 7:00 בבוקר, ועד ל1:00 בלילה. את הקו יאיישו מטפלים מוסמכים בשיטת CBT, שיציעו למתקשרים אוזן קשבת ויעוץ ראשוני. ניתן לפנות לקו החם בטלפון 1-800-100-940.

אודות ד"ר אוהד הרשקוביץ:

ד"ר אוהד הרשקוביץ הוא פסיכולוג מטפל, יו"ר פורום CBT ומנהל מכון CBT, המקיים טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים שכוללים ליווי בשטח בזמן תרגול ליישום השינויים בזמן אמת. ד"ר הרשקוביץ קיבל את התואר דוקטורט לפסיכולוגיה קלינית (Psy.D.) מבי"ס המקצועי לפסיכולוגיה בשיקאגו, ארה"ב (Chicago School of Professional Psychology) ועלה לישראל בשנת 2004. לד"ר הרשקוביץ, ניסיון של למעלה מעשור בטיפול בשיטת CBT במקומות הנחשבים בארץ בטיפול בהפרעות כפייתיות, טראומה והפרעות אכילה.

אודות פורום CBT:

פורום CBT הוקם על ידי מטפלים מובילים בתחום ה-CBT בישראל, על מנת לקדם את החשיפה והמודעות לטיפול פסיכולוגי בשיטת CBT בארץ. שיטת CBT היא השיטה המובילה לטיפול פסיכולוגי במדינות המערביות, והיא מגובה בהוכחות מחקריות ובשיעורי הצלחה פנומנליים. בראש הפורום עומדים היו"ר ד"ר אוהד הרשקוביץ, בעל מכון CBT, ומנכ"ל הפורום שיר נוי, בעלת מכון חיבורים הפעילים מזה שנים בתחום.

מכון CBTחדר מיון טלפוני לשבורי לב
עוד >>

אודות מכון CBT

עדכון: המכון נסגר בינואר 2017. נכון להיום דר' אוהד הרשקוביץ מקבל במסגרת קליניקה פרטית בלבד בפתח תקווה.
ניתן ליצור קשר או לקבוע פגישה כאן >>

 

מכון CBT הינו מכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. המכון הוקם ב-2009 על-ידי ד"ר אוהד הרשקוביץ במטרה לתת לסובלים בארץ מענה טיפולי מוכח, יעיל, ונפוץ בחו"ל אך חסר בארץ. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הינו טיפול סטנדרטי בעולם המערבי למגוון בעיות חרדה ודיכאון, בעיות תקשורת, בעיות התנהגות, ועוד. למרות שבאירופה וארה"ב ישר מפנים מטופל לטיפול קוגניטיבי התנהגותי כשמדובר בבעיה מתאימה, בארץ האפשרות להגיע לטיפול CBT ובמקביל המודעות לטיפול זה אצל גורמים מפנים נמוכות כך שבמקרים רבים המטופל מקבל המלצה לטיפול אחר גם אם טיפול אחר לא מתאים או במקרים מסוימים אפילו מזיק למצבו הנפשית של המטופל. מאז הקמתו צוות מכון CBT עובד קשה גם לתת מענה יותר רחב לאוכלוסיה וגם להגביר את מודעות האוכלוסיה לקיומו של טיפול זה.
ניתן לקרוא אודות טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) >>

במכון יש צוות מטפלים, מלווים, ופסיכיאטרים. המטפל מעביר טיפול פרטני (אחד-עד-אחד) עם המטופל בדרך כלל באופן שבועי ונותן למטופל מטלות טיפוליות לבצע בין הפגישות הטיפוליות. המלווה יוצא לשטח לעזור למטופל לתרגל את המטלות הטיפוליות וליישם את הדפוסים החדשים בזמן אמת. הפסיכיאטר מנהל את הטיפול התרופתי במידת הצורך. בנוסף, יש אופציה להשתתף בקבוצות, או במהלך הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לעבור גם טיפול ביופידבוק.
ניתן לקרוא אודות התכנית הטיפולית במכון CBT >>

לנוחותכם, למכון מספר סניפים ברחבי הארץ: תל אביב, ירושלים, מודיעין.
הסניפים של מכון CBT >>

מכון CBTאודות מכון CBT
עוד >>

מטופלים כותבים

רוצה להוסיף מכתב תודה או להמליץ על הטיפול אצלנו לאחרים? עכשיו ניתן למלא טופס מקוון להוסיף את המלצתך בקלות!

טופס המלצה מקוון >>

הוסף לנו חוות דעת בגוגל >>

מכון CBTמטופלים כותבים
עוד >>

פרסומים

 

טלויזיה

 

רדיו

 

כתבות

 

מכון CBTפרסומים
עוד >>