התפרצויות זעם – איך בוחרים מטפל מתאים?

התפרצויות זעםאיך בוחרים מטפל מתאים?

נוטה להתפרצויות כעס פתאומיות המגיעות לצעקות ואף אלימות ושבירת חפצים? אם גם אתה סובל מהתפרצויות כעס ומעוניין לטפל בבעיה, דע לך שישנו פתרון –  ניתן לטפל בהתפרצויות כעסים.  באמצעות טיפול קוגנטיבי-התנהגותי ניתן להתמודד עם התפרצויות כעס, ניתן ללמוד לפרוק את הכעסים בצורה בריאה וליהנות מחיים ללא התפרצויות זעם. אך בשביל לעשות זאת יש לבחור את המטפל הנכון. אם כך כיצד בוחרים מטפל בהתפרצויות כעס? להלן כמה טיפים בנושא:

דר' אוהד הרשקוביץהתפרצויות זעם – איך בוחרים מטפל מתאים?
עוד >>

התפרצויות זעם – איך מטפלים בכעסים?

בין מכלול הרגשות שאנו בני האדם חווים, ישנו גם כעס. ברמת העיקרון כעס הוא דבר טבעי ונורמלי וכולנו חווים כעסים במהלך חיינו, בדיוק כפי שאנו חווים גם רגשות אחרים. אך לעתים הכעס יוצא משליטה, דבר אשר מביא איתו השלכות הרסניות. כאשר הכעסים יוצאים מכלל שליטה והופכים להתפרצויות זעם הם גורים לבעיות וחיכוכים בכל תחומי החיים, מעבודה ועד זוגיות. אין צורך לחיות עם כעסים, בהחלט קיים טיפול בהתפרצויות כעס והוא אפילו קצר ויעיל!

הסיבות להתפרצויות זעם

השורשים להתפרצויות הכעס עלולים להתחיל עוד בילדות, בתקופה בה הילדים לוקחים דוגמה מהמבוגרים ומההורים בעיקר. במקרים בהם בעיות של כעסים קיימות בקרב אחד מההורים, הילדים לומדים מהם דפוסי התנהגות לא נכונים. דפוסי התנהגות אלו באים לידי ביטוי בתור התפרצויות כעס במצבים שונים של חוסר שליטה, יחדיו עם נטייה להגיב לכעסים בצורה אימפולסיבית.

ניהול כעסים – טיפול CBT

לצערנו הרב מי שסובל מבעיה של שליטה בכעסים אינו ממהר להודות בבעיה. לצורך הטיפול יש צורך במוכנות של הסובל מהבעיה לקבל את הטיפול.

טיפול בהתפרצויות זעם מתבצע בשני מישורים, כלומר שילוב של טיפול התנהגותי וטיפול קוגנטיבי; שיטה אשר הוכחה במחקרים כיעילה במיוחד. החלק הקוגנטיבי של הטיפול נועד לעזור לנו להגביר את המודעות לאותם הרגעים בהם אנו נותנים פרשנות אוטומטית לאותם מצבי חוסר שליטה, חוסר וודאות ומצבים של אי נעימות רגשית. המטרה היא שנוכל לזהות את אותם הרגעים, את אותם דפוסי המחשבה אשר מובילים אותנו לאיבוד שליטה, ולתת להם פרשנות יותר מודעת ויותר הולמת את המצב. כך נוכל להפחית את הכעסים ולהגיב בצורה מתונה.

המישור השני של הטיפול, הטיפול ההתנהגותי, מסייע לנו להגביר את המודעות לכעס בזמן אמת. כאשר אנו מודעים לכעס ברגע שהוא מתחיל להצטבר אנו יכולים לבחור בפורקן בריא יותר, כלומר פורקן שאינו פוגעני, זאת במקום להישאר על טייס אוטומטי של צעקות ואף אלימות פיזית. כך אנו פורקים כעס בצורה בריאה ומקובלת ומבלי לפגוע בעצמינו ובאחרים.

טיפול בכעסים בשיטת CBT נמשך בממוצע בין חודש לחודשיים, במהלכם מתקיימות פגישות שבועיות. אך כמובן שמשך הטיפול עשוי להשתנות בהתאם לכל מקרה.

תוצאות הטיפול בכעסים

מי שסובל מהבעיה והחליט לפנות לטיפול בהתפרצויות כעס צפוי לשינוי חיובי בחייו. כתוצאה מהטיפול הסובל מהבעיה פחות כועס ובמקרים שבהם הוא כועס הוא לומד לבטא ולפרוק את כעסיו בצורה שקולה המתאימה למצב. היכולת להתמודד עם מצבים קשים ומצבים לא נוחים מביאה לעלייה בביטחון החיים, שיפור במערכות יחסים ושיפור היחסים במקומות העבודה.

בעיה של כעסים נוטה לא להעלם ללא טיפול בהתפרצויות כעס. אם גם אתה סובל מכעסים ומעוניין ללמוד ניהול כעסים נכון ובריא, פנה לטיפול עכשיו. אל תחכה עד הבעיה מחמירה וגורמת לנזק בלתי הפיך. ניתן לטפל בהצלחה בהתפרצויות כעס תוך זמן קצר באמצעות שיטת CBT המשלבת טיפול קוגנטיבי והתנהגותי.

בחירת מטפל בהתפרצויות זעם

אז איך בוחרים מטפל לטיפול CBT בהתפרצויות כעס? כנסו למאמר "התפרצויות זעם – איך בוחרים מטפל מתאים?" >>

דר' אוהד הרשקוביץהתפרצויות זעם – איך מטפלים בכעסים?
עוד >>

התפרצויות זעם – למה אני כל-כך כועס?

התפרצויות זעם – למה אני כל-כך כועס?

קרה לכם שחוויתים התפרצויות זעם? התפרצות שמתחילה פתאום בצעקות ואף עלולה להתדרדר לזריקת חפצים ואף אלימות פיזית. מסתבר שאתם לא לבד! התפרצויות כעס הן בעיה בתרבות הישראלית מלאת המתח – אנו נוטים להיות חסרי סבלנות, עצבניים והתכונה הישראלית המפורסמת של ״לא להיות פרייר״ הרבה פעמים מתפרצת בזעם. כאשר התפרצויות הכעס מגיעות למקום העבודה או הביתה הן עלולות לגרום להרס עצמי. זה פוגע ביחסי העבודה ויחסי הזוגיות והמשפחה ואף משאיר צלקות קשות בקרב הילדים אשר נחשפים להתנהגות זו ואף עלולים להפוך לבוגרים הסובלים גם כן מהבעיה. אז מה היקף התופעה, מהן הסיבות לכעסים והאם ניתן לטפל בכעסים? על זאת ועוד במאמר הבא.

התפרצויות כעס – מה אומרת הסטטיסטיקה?

על פי הנתונים התופעה היא רחבת ממדים וסובלים ממנה נשים וגברים בכל קבוצת גיל. על פי הנתונים הסטטיסטיים 80% מהגברים חוו אלימות, או שהיו עדים למקרי אלימות בביתם. 60% מהנשים גדלו בבתים בהם היו מקרים של אלימות במשפחה ובין 7%-10% מהנשים סבלו ממקרי אלימות מצד בן הזוג. ילדים משלמים את המחיר הכואב ביותר, בשנת 2004 כ 2400 ילדים הגיעו לחדרי המיון עקב מקרים של אלימות והתעללות בתוך המשפחה, 35% מהמקרים היו מקרים של אלימות פיזית.*

מדוע אני כועס, מדוע אני כועסת?

להתפרצויות זעם ישנן שתי סיבות עיקריות:

הסיבה הראשונה היא צורת ההתמודדות שלנו עם מצבים של חוסר שליטה. כל אחד מאיתנו יכול לחוות בחייו מצבים של חוסר שליטה, אי וודאות וחוסר שביעות רצון הנובע מציפיות שונות; ישנם כאלו המתקשים לקבל את המצב והדבר מוביל אותם לרצות להלחם כשהצרון מתבטע בתוקפנות או עצבים.

הסיבה השנייה היא הנטייה שלנו להגיב בפזיזיות, כלומר להגיב לכעסים באותו הרגע בצורה אימפולסיבית, דבר שבאופן טבעי מוציא מאיתנו תכובות פוגעניות ואלימות אשר אינן מוצדקות ואינן תואמות את המצב.

במקרים רבים בעיות אלו נובעות מדוגמה שלילית אשר הגיעה עוד מבית הורינו. למשל ילדים להורה אשר גם לו הייתה בעייה של ניהול כעסים, נטיות לשתלטנות או קושי להתמודד עם רגשות – גם הם מועדים להתפרציות כעס.

טיפול בהתפרצויות זעם וניהול כעסים

ההשלכות ההרסניות של התפרציות כעס הן די ברורות; התפרצויות הכעס גורמות לנו לפגוע בבני משפחה, חברים וקולוגות בעבודה ובסופו של דבר אנו פוגעים באחרים כפי שאנו פוגעים גם בעצמינו. אך האם עלינו לחיות עם הכעסים, אולי להאשים את המציאות הביטחונית המלחיצה או את הדוגמה הלא טובה שקיבלנו בבית הורינו? ממש לא! אין צורך לחיות עם כעסים, הדבר ניתן לטיפול אך התנאי הראשון הוא הכרה של האדם בבעיה; לא תמיד הסובלים מהתפרצויות כעס מסוגלים להודות בבעיה. בעזרת טיפול CBT (טיפול קוגנטיבי – התנהגותי) ניתן לטפל בכעסים וללמוד איך לשלוט בהם. בעזרת טיפול CBT ניתן להשיג תוצאות בזמן קצר. קרא על טיפול בכעסים >>

למאמרים נוספים בנושא >>

דר' אוהד הרשקוביץהתפרצויות זעם – למה אני כל-כך כועס?
עוד >>

התקפי זעם – האם אנו מאבדים שליטה?

כולנו חווים כעס מידי פעם, אך כשהוא בלתי נשלט ובלתי פרופורציונאלי, הוא  מאיים לפגוע בכל תחומי החיים ומזיק הן לכם והן לסביבתנו הקרובה.

אנשים הסובלים מכעסים בלתי נשלטים נוטים להאשים את סביבתם בכל הבעיות האישיות שלהם ובכל הדברים הרעים שמתרחשים בחייהם. כעסים יכולים להופיע בשני אופנים שונים:

1.התפרצויות חוזרות ונשנות כלפי הסביבה

ההתפרצויות יכולות להיות מופנות כלפי אנשים הנמצאים בקרבתכם כמו – בני משפחתכם, בן/בת הזוג, ילדים, עמיתים לעבודה, שכנים, חברים, נותני שירות ועוד. התקפים אלו יכולים להיות התפרצויות רגשיות המתבטאות בצורה מילולית של צעקות, קללות ואף במקרים קיצוניים באלימות פיזית כלפי הסובבים. ניתן לומר כי אדם הסובל מהתקפים אלו, מתקשה להסתדר מבחינה חברתית, משפחתית ועוד. לרוב אנשים אשר נמצאים בסביבתו, יפעילו עליו לחץ לגשת לטיפול.

2.הצטברות כעסים

ישנם אנשים אשר צוברים כעסים ובוחרים להדחיק אותם על מנת שלא לפגוע בסביבה הקרובה שלהם. הם צוברים את הכעסים בליבם וביום מין הימים כעסים אלו יכולים להביא להתפרצות כעסים או התפרצות זעם בלתי פרופורציונאלית. מעבר לכך, הדחקת הכעסים יכולה לגרום לבעיות פיזיות ונפשיות אצל אותו אדם. גם במקרים אלו מומלץ מבעוד מועד לטפל בבעיות אלו בכדי למנוע התפרצויות ונזק לסביבה ולאדם עצמו הסובל מהכעסים.

מתי הגיע הזמן לגשת לטיפול?

כאשר התופעה מתפתחת בשני מקרים אלו, על האדם ועל סביבתו להיות ערניים לנושא ולהפעיל עליו לחץ לגשת לטיפול מקצועי, שהרי במקרים של כעסים והתקפות זעם, מי שסובל מכל הוא גם האדם וגם הסביבה הקרובה שלו, אם זה בן או בת הזוג, ילדים, עמיתים לעבודה ועוד. טיפול מקצועי יכול להקל על הלוקה בכעסים ואף על הסביבה כולה, כך שכולם יוצאים נשכרים.

מתי הכעס הופך להפרעה?

אנשים אשר סובלים מהתקפי זעם נוטים להאשים את סביבתם בבעיות האישיות שלהם ובכל הדברים הרעים המתרחשים בחייהם. הכעס הופך להפרעה כאשר הכעס אינו נשלט ואותו אדם וסביבתו סובלים ממנה ביום יום.

מהם הגורמים להתקפי זעם?

לרוב התקפי זעם נובעים ממשהו מסוים, זה יכול להיות לחץ בעבודה, מתח נפשי, מריבות במשפחה, פגיעה בכבודו של האדם הסובל מהתקפים אלו, פגיעה מילולית או פיזית, רצון להתגונן מפני מריבה או מתקפה, אגו מפותח שאדם משתמש בכעס כביטוי לחשיבות עצמית יתרה. בנוסף לכך, ישנם מקרים בהם אדם נגרר להתקפי זעם כתוצאה מקנאה או חוסר ביטחון, דימוי עצמי נמוך, חרדת נטישה, תסכול, בושה, עלבון, חוסר אונים, רגשי נחיתות ועוד. בעצם אדם הנתון במצבים אלו אינו יודע כיצד להתמודד עם התופעה והתקפי הזעם והכעסים מגבירים את הבעיה. מסיבה זו אדם הסובל מבעיות אלו זקוק לטיפול מקצועי שיטפל בשורש הבעיה וימנע את התקפי הזעם.

לדוגמא: אדם שמקנא לבן/בת זוגו באופן כרוני. הוא מבטא את הקנאה שלו על ידי התקפי זעם בכל פעם שחושש שבן זוגו אינו נאמן לו. כעסים אלו נעשים טורדניים לבן הזוג שיכול לנטוש אותו מסיבות אלו. הרעיון בטיפול הוא לעבוד על הקנאה הכרונית ולראות מהיכן היא נוצרת, אולי בגלל חוסר ביטחון או דימוי עצמי נמוך שמביא את אותו אדם להתקפי זעם במקרים מסוימים. דוגמא נוספת, במקרים שאדם כועס ומפעיל התקפי זעם במקום עבודתו על עובדיו או על עמיתיו לעבודה. ניתן לטפל בשורש הבעיה ולראות מהיכן התקפי הזעם מגיעים, אולי הוא סובל מיחסים כואבים בביתו עם בן/בת זוגו ומוציא את התקפי הזעם בעבודתו ואולי ישנן סיבות אחרות לכך.

הסימפטומים להופעתה של התופעה

לסובל מהפרעה של התקפי זעם יש השלכות רבות על חייו ועל סביבתו וכן להתמודדות שגויה עם ניהול כעסים יש השלכות שליליות בתחום הבריאותי של אותו אדם כמו:

התפרצויות זעם חוזרות ונשנות וכעסים המביאים ללחץ רב ועלולים לפגוע במערכת החיסונית של אותו אדם ולחשוף אותו למחלות שונות. מעבר  לכך, התפרצות זעם עלולה להעלות את לחץ הדם, את רמת הכולסטרול ולהגביר את הסיכוי לחלות במחלת לב או סוכרת.

בנוסף, כעס בלתי נשלט והתקפי זעם מובילים לפגיעה ביחסים המשפחתיים עם בן/בת הזוג ועם הילדים, וכן ביחסים עם חברים ועמיתים לעבודה. הוא עלול לפגוע בקשריו עם המנהלים והעמיתים וכך לטרפד את סיכוייו להתקדם בעבודתו לתפקידים בכירים יותר. במקרים קיצוניים, הוא אף עלול לאבד את מקום עבודתו מאחר והתקפי זעם מלחיצים את הסובבים וגורמים להם לסלידה מאותו אדם.

והחשוב מכל – כל הורה הוא מודל לחיקוי אצל ילדיו. אדם שאינו שולט בכעסיו מעביר ערכי חינוך שליליים לילדיו ואף לצאצאיו, שהרי הם עלולים לחקות את התקפי הזעם שלו ואת כעסיו ולהתנהג בצורה לא הולמת בכל מקום. לדוגמא – אדם אשר מרבה לכעוס על ילדיו ולהשתמש בהתקפי זעם כלפיהם, הם יחקו אותו ויבינו שכך צריך להתנהג בכל מקום, אם זה בבית הספר, בתיכון, בצבא, באוניברסיטה, בזוגיות ובכל מקום גם מחוץ לכותלי הבית.

אם כך ניתן לומר – כי אדם הסובל מהתקפי זעם וכאבים לא רק שמזיק לעצמו, אלא מזיק לסביבה כולה ואף גורם נזק לילדיו ולצאצאיו הבאים. מעבר לכך שאדם הסובל מהתקפי זעם וודאי לא מרגיש נוח עם מעשיו ומרגיש שאינו מקובל מבחינה חברתית ובכלל אינו אהוב על אף אדם.

אפשר להתגבר על זה ביחד- טיפול בשיטת CBT – דרכי הטיפול ויתרונות השיטה

טיפול בכעסים – טיפול קוגניטיבי התנהגותי:

באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ניתן להתגבר על כעסים בלתי נשלטים ולסגל אורח חיים רגוע ובריא יותר, גם ללוקים בהפרעת הכעסים וגם לסובבים אותו. מטרת הטיפול היא בעצם להחליף את ההתנהגות האגרסיבית והבלתי נשלטת של הכעסים בהתנהגות אסרטיבית, פרודוקטיבית וממוקדת מטרה. הטיפול באמצעות שיטת CBT מתחלקת לשני שלבים המשלימים זה את זה באופן הרמוני:

השלב הראשון הוא – טיפול קוגניטיבי המתמקד בזיהוי המחשבות הלקויות של אותו אדם אשר מובילות להתפרצות הכעס. בשלב זה המטפל יחליף את המחשבות למחשבות ריאליות ומותאמות לסיטואציה של אותו אדם. לדוגמא: במקום המחשבה "הוא חייב לעשות את זה", הוא ילמד לחשוב אחרת–  "רצוי שהוא יעשה את זה".

השלב השני הוא – טיפול התנהגותי המתמקד בהחלפת דפוסי ההתנהגות של אותו אדם. שלב זה כולל תרגול טכניקות פעולה הניתנות על ידי מטפלים מוסמכים המיועדים להתמודדות יעילה עם מצבים שעוררו בעבר כעס אצל המטופל. בין היתר הטיפול כולל למידת טכניקות הרפיה להפחתת רגשות שליליים.

כעסים בלתי נשלטים פוגעים בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, הן של הסובלים מהם והן של סביבתם הקרובה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר, יעיל וממוקד, יאפשר לכם להתמודד עם הרגשות השליליים וניווטם לדפוסי התנהגות פרודוקטיביים ומועילים לחיים שלווים ורגועים.

לקריאה נוספת וקבלת טיפים אשר יסייעו לכם לשלוט בהתקפי זעם לחצו כאן! 

מעבר לכך, טיפול בשיטת CBT מאפשר לכם להשיג חזרה שליטה על החיים וכן עוזר בהתנהלות היום יום. שיטה זו ללא ספק תקנה לכם ולסובבים אתכם חיים רגועים יותר ללא כעסים והתקפי זעם מיותרים העלולים להשפיע לרעה ביום יום גם על ילדיכם וצאצאיכם.

במקרה של זיהוי כעסים והתקפי זעם – אל תמתינו להחמרת המצב. גשו אלינו עוד היום ונטפל בבעיה משורשה.

דר' אוהד הרשקוביץהתקפי זעם – האם אנו מאבדים שליטה?
עוד >>

האם כעס הוא בהכרח רגש שלילי? [וידאו]

הטמפרמנט שלנו נמצא תחת גירויים תמידיים – מפקק התנועה בבוקר ועד הרעש של השכנים בלילה. המתחים והלחצים היום-יומיים מביאים כל אחד לסיטואציות לא מעטות של כעס ועצבים. נראה שהסביבה מצפה מאתנו להפגין קור רוח, להפנים את המתחים ולשמור את הכעסים עמוק עמוק בבטן.

האם זוהי הדרך הנכונה לנהוג בכעסים המצטברים? האם כל הבעת כעס היא בהכרח שלילית או שניתן לגייס את הרגש לטובתנו? ד"ר אוהד הרשקוביץ ורויטל ביטון-חמיאל, צוות מכון CBT, מדברים על מהות הכעס, מה הוא מבטא ולאילו סימנים כדאי להסב את תשומת לבנו.

צפו בסרטון:

 

סרטונים נוספים בנושא ניהול כעסים:
ניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה?
התפרצות זעם – מה מביא אותנו לאבד שליטה על הכעס?

קראו עוד בנושא התפרצויות זעם והטיפול בו כאן >>

רויטל ביטון-חמיאלהאם כעס הוא בהכרח רגש שלילי? [וידאו]
עוד >>

התפרצות זעם – מה מביא אותנו לאבד שליטה על הכעס? [וידאו]

לעיתים נראה שהסביבה החברתית מצפה מאתנו לשמור על קור רוח כמעט כל הזמן, למרות שהמזג שלנו נמצא תחת גירויים תמידיים – מפקק התנועה בבוקר ועד הרעש של השכנים בלילה. המתחים והלחצים היום-יומיים יוצרים אצל כולנו סיטואציות של כעס ועצבים, אולם כאשר אנשים כועסים יותר מדי ומבטאים אותו באופן מוגזם, הדבר עלול לגרור תגובות שליליות מהסביבה ורגשות אשם.

מה יש דווקא באותן סיטואציות שמביאות אותנו לאבד שליטה על הכעס? ד"ר אוהד הרשקוביץ ורויטל ביטון-חמיאל, צוות מכון CBT, מדברים על הגורמים לתגובת הכעס המוגזם והבלתי נשלט.

צפו בסרטון:

סרטונים נוספים בנושא ניהול כעסים:
ניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה? http://youtu.be/T9Gc3pky41s

קראו עוד בנושא התפרצויות זעם והטיפול בו כאן >>

רויטל ביטון-חמיאלהתפרצות זעם – מה מביא אותנו לאבד שליטה על הכעס? [וידאו]
עוד >>

ניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה? [וידאו]

לא פשוט לשמור על שגרת חיים נטולת כעסים. מזג הרוח שלנו מאתגר אותנו תמידית – בכבישים, בעבודה ועם המשפחה בבית, אולם כאשר אנשים כועסים יותר מדי ומבטאים זעם באופן מוגזם, הדבר עלול לגרור תגובות שליליות וריחוק מהסביבה.

המתחים והלחצים היום-יומיים עשויים להביא כל אחד לסיטואציות של כעס ועצבים. מתי הכעס שמתעורר בנו הוא טבעי ורצוי ומתי הוא הופך להפרעה? ד"ר אוהד הרשקוביץ ורויטל ביטון-חמיאל, צוות מכון CBT, מסבירים מה הסממנים שנוכל לזהות של אובדן השליטה בכעסים שלנו.

צפו בסרטון:

רויטל ביטון-חמיאלניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה? [וידאו]
עוד >>

הפחד לכעוס

רגשות רגשות רגשות..
כשהם נעימים , אנחנו נלהבים לחלוק אותם,
וכשהם לא נעימים  ..אנחנו נמנעים,
 כי אנחנו חוששים מ
איך שנראה מזה שכעסנו..,,
אולי ידחו אותנו,
אולי אפגע במישהו..
אולי הגזמתי..
אולי אני קטנונית
ואולי מוטב לשתוק כי התגובה מנגד תהיה כזו שלא אוכל להתמודד איתה..
ואולי זה מה שלמדנו …
אז אנחנו שותקים או במקרה הטוב מחמיצים פנים..
 
ומציעה להוסיף מחשבה נוספת …
 הדברים שאנחנו מפחדים מהם כי יקרו אם נכעס ,הם הדברים שיש להם סיכוי גדול לקרות אם לא נכעס..
 
וזיכרו רגש הכעס הוא כמו כלל הרגשות ,הוא אינו טוב או רע..
הוא רגש שרוצה לצאת החוצה ..
איך להוציא אותו בדרך הנכונה ,
אכתוב לכם בפוסט הבא

רויטל

 

אהבתם? הרשמו לקבל עדכונים כאן >>

רויטל ביטון-חמיאלהפחד לכעוס
עוד >>