התקפי זעם – האם אנו מאבדים שליטה?

כולנו חווים כעס מידי פעם, אך כשהוא בלתי נשלט ובלתי פרופורציונאלי, הוא  מאיים לפגוע בכל תחומי החיים ומזיק הן לכם והן לסביבתנו הקרובה.

אנשים הסובלים מכעסים בלתי נשלטים נוטים להאשים את סביבתם בכל הבעיות האישיות שלהם ובכל הדברים הרעים שמתרחשים בחייהם. כעסים יכולים להופיע בשני אופנים שונים:

1.התפרצויות חוזרות ונשנות כלפי הסביבה

ההתפרצויות יכולות להיות מופנות כלפי אנשים הנמצאים בקרבתכם כמו – בני משפחתכם, בן/בת הזוג, ילדים, עמיתים לעבודה, שכנים, חברים, נותני שירות ועוד. התקפים אלו יכולים להיות התפרצויות רגשיות המתבטאות בצורה מילולית של צעקות, קללות ואף במקרים קיצוניים באלימות פיזית כלפי הסובבים. ניתן לומר כי אדם הסובל מהתקפים אלו, מתקשה להסתדר מבחינה חברתית, משפחתית ועוד. לרוב אנשים אשר נמצאים בסביבתו, יפעילו עליו לחץ לגשת לטיפול.

2.הצטברות כעסים

ישנם אנשים אשר צוברים כעסים ובוחרים להדחיק אותם על מנת שלא לפגוע בסביבה הקרובה שלהם. הם צוברים את הכעסים בליבם וביום מין הימים כעסים אלו יכולים להביא להתפרצות כעסים או התפרצות זעם בלתי פרופורציונאלית. מעבר לכך, הדחקת הכעסים יכולה לגרום לבעיות פיזיות ונפשיות אצל אותו אדם. גם במקרים אלו מומלץ מבעוד מועד לטפל בבעיות אלו בכדי למנוע התפרצויות ונזק לסביבה ולאדם עצמו הסובל מהכעסים.

מתי הגיע הזמן לגשת לטיפול?

כאשר התופעה מתפתחת בשני מקרים אלו, על האדם ועל סביבתו להיות ערניים לנושא ולהפעיל עליו לחץ לגשת לטיפול מקצועי, שהרי במקרים של כעסים והתקפות זעם, מי שסובל מכל הוא גם האדם וגם הסביבה הקרובה שלו, אם זה בן או בת הזוג, ילדים, עמיתים לעבודה ועוד. טיפול מקצועי יכול להקל על הלוקה בכעסים ואף על הסביבה כולה, כך שכולם יוצאים נשכרים.

מתי הכעס הופך להפרעה?

אנשים אשר סובלים מהתקפי זעם נוטים להאשים את סביבתם בבעיות האישיות שלהם ובכל הדברים הרעים המתרחשים בחייהם. הכעס הופך להפרעה כאשר הכעס אינו נשלט ואותו אדם וסביבתו סובלים ממנה ביום יום.

מהם הגורמים להתקפי זעם?

לרוב התקפי זעם נובעים ממשהו מסוים, זה יכול להיות לחץ בעבודה, מתח נפשי, מריבות במשפחה, פגיעה בכבודו של האדם הסובל מהתקפים אלו, פגיעה מילולית או פיזית, רצון להתגונן מפני מריבה או מתקפה, אגו מפותח שאדם משתמש בכעס כביטוי לחשיבות עצמית יתרה. בנוסף לכך, ישנם מקרים בהם אדם נגרר להתקפי זעם כתוצאה מקנאה או חוסר ביטחון, דימוי עצמי נמוך, חרדת נטישה, תסכול, בושה, עלבון, חוסר אונים, רגשי נחיתות ועוד. בעצם אדם הנתון במצבים אלו אינו יודע כיצד להתמודד עם התופעה והתקפי הזעם והכעסים מגבירים את הבעיה. מסיבה זו אדם הסובל מבעיות אלו זקוק לטיפול מקצועי שיטפל בשורש הבעיה וימנע את התקפי הזעם.

לדוגמא: אדם שמקנא לבן/בת זוגו באופן כרוני. הוא מבטא את הקנאה שלו על ידי התקפי זעם בכל פעם שחושש שבן זוגו אינו נאמן לו. כעסים אלו נעשים טורדניים לבן הזוג שיכול לנטוש אותו מסיבות אלו. הרעיון בטיפול הוא לעבוד על הקנאה הכרונית ולראות מהיכן היא נוצרת, אולי בגלל חוסר ביטחון או דימוי עצמי נמוך שמביא את אותו אדם להתקפי זעם במקרים מסוימים. דוגמא נוספת, במקרים שאדם כועס ומפעיל התקפי זעם במקום עבודתו על עובדיו או על עמיתיו לעבודה. ניתן לטפל בשורש הבעיה ולראות מהיכן התקפי הזעם מגיעים, אולי הוא סובל מיחסים כואבים בביתו עם בן/בת זוגו ומוציא את התקפי הזעם בעבודתו ואולי ישנן סיבות אחרות לכך.

הסימפטומים להופעתה של התופעה

לסובל מהפרעה של התקפי זעם יש השלכות רבות על חייו ועל סביבתו וכן להתמודדות שגויה עם ניהול כעסים יש השלכות שליליות בתחום הבריאותי של אותו אדם כמו:

התפרצויות זעם חוזרות ונשנות וכעסים המביאים ללחץ רב ועלולים לפגוע במערכת החיסונית של אותו אדם ולחשוף אותו למחלות שונות. מעבר  לכך, התפרצות זעם עלולה להעלות את לחץ הדם, את רמת הכולסטרול ולהגביר את הסיכוי לחלות במחלת לב או סוכרת.

בנוסף, כעס בלתי נשלט והתקפי זעם מובילים לפגיעה ביחסים המשפחתיים עם בן/בת הזוג ועם הילדים, וכן ביחסים עם חברים ועמיתים לעבודה. הוא עלול לפגוע בקשריו עם המנהלים והעמיתים וכך לטרפד את סיכוייו להתקדם בעבודתו לתפקידים בכירים יותר. במקרים קיצוניים, הוא אף עלול לאבד את מקום עבודתו מאחר והתקפי זעם מלחיצים את הסובבים וגורמים להם לסלידה מאותו אדם.

והחשוב מכל – כל הורה הוא מודל לחיקוי אצל ילדיו. אדם שאינו שולט בכעסיו מעביר ערכי חינוך שליליים לילדיו ואף לצאצאיו, שהרי הם עלולים לחקות את התקפי הזעם שלו ואת כעסיו ולהתנהג בצורה לא הולמת בכל מקום. לדוגמא – אדם אשר מרבה לכעוס על ילדיו ולהשתמש בהתקפי זעם כלפיהם, הם יחקו אותו ויבינו שכך צריך להתנהג בכל מקום, אם זה בבית הספר, בתיכון, בצבא, באוניברסיטה, בזוגיות ובכל מקום גם מחוץ לכותלי הבית.

אם כך ניתן לומר – כי אדם הסובל מהתקפי זעם וכאבים לא רק שמזיק לעצמו, אלא מזיק לסביבה כולה ואף גורם נזק לילדיו ולצאצאיו הבאים. מעבר לכך שאדם הסובל מהתקפי זעם וודאי לא מרגיש נוח עם מעשיו ומרגיש שאינו מקובל מבחינה חברתית ובכלל אינו אהוב על אף אדם.

אפשר להתגבר על זה ביחד- טיפול בשיטת CBT – דרכי הטיפול ויתרונות השיטה

טיפול בכעסים – טיפול קוגניטיבי התנהגותי:

באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ניתן להתגבר על כעסים בלתי נשלטים ולסגל אורח חיים רגוע ובריא יותר, גם ללוקים בהפרעת הכעסים וגם לסובבים אותו. מטרת הטיפול היא בעצם להחליף את ההתנהגות האגרסיבית והבלתי נשלטת של הכעסים בהתנהגות אסרטיבית, פרודוקטיבית וממוקדת מטרה. הטיפול באמצעות שיטת CBT מתחלקת לשני שלבים המשלימים זה את זה באופן הרמוני:

השלב הראשון הוא – טיפול קוגניטיבי המתמקד בזיהוי המחשבות הלקויות של אותו אדם אשר מובילות להתפרצות הכעס. בשלב זה המטפל יחליף את המחשבות למחשבות ריאליות ומותאמות לסיטואציה של אותו אדם. לדוגמא: במקום המחשבה "הוא חייב לעשות את זה", הוא ילמד לחשוב אחרת–  "רצוי שהוא יעשה את זה".

השלב השני הוא – טיפול התנהגותי המתמקד בהחלפת דפוסי ההתנהגות של אותו אדם. שלב זה כולל תרגול טכניקות פעולה הניתנות על ידי מטפלים מוסמכים המיועדים להתמודדות יעילה עם מצבים שעוררו בעבר כעס אצל המטופל. בין היתר הטיפול כולל למידת טכניקות הרפיה להפחתת רגשות שליליים.

כעסים בלתי נשלטים פוגעים בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, הן של הסובלים מהם והן של סביבתם הקרובה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר, יעיל וממוקד, יאפשר לכם להתמודד עם הרגשות השליליים וניווטם לדפוסי התנהגות פרודוקטיביים ומועילים לחיים שלווים ורגועים.

לקריאה נוספת וקבלת טיפים אשר יסייעו לכם לשלוט בהתקפי זעם לחצו כאן! 

מעבר לכך, טיפול בשיטת CBT מאפשר לכם להשיג חזרה שליטה על החיים וכן עוזר בהתנהלות היום יום. שיטה זו ללא ספק תקנה לכם ולסובבים אתכם חיים רגועים יותר ללא כעסים והתקפי זעם מיותרים העלולים להשפיע לרעה ביום יום גם על ילדיכם וצאצאיכם.

במקרה של זיהוי כעסים והתקפי זעם – אל תמתינו להחמרת המצב. גשו אלינו עוד היום ונטפל בבעיה משורשה.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץהתקפי זעם – האם אנו מאבדים שליטה?
עוד >>

האם כעס הוא בהכרח רגש שלילי? [וידאו]

הטמפרמנט שלנו נמצא תחת גירויים תמידיים – מפקק התנועה בבוקר ועד הרעש של השכנים בלילה. המתחים והלחצים היום-יומיים מביאים כל אחד לסיטואציות לא מעטות של כעס ועצבים. נראה שהסביבה מצפה מאתנו להפגין קור רוח, להפנים את המתחים ולשמור את הכעסים עמוק עמוק בבטן.

האם זוהי הדרך הנכונה לנהוג בכעסים המצטברים? האם כל הבעת כעס היא בהכרח שלילית או שניתן לגייס את הרגש לטובתנו? ד"ר אוהד הרשקוביץ ורויטל ביטון-חמיאל, צוות מכון CBT, מדברים על מהות הכעס, מה הוא מבטא ולאילו סימנים כדאי להסב את תשומת לבנו.

צפו בסרטון:

 

סרטונים נוספים בנושא ניהול כעסים:
ניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה?
התפרצות זעם – מה מביא אותנו לאבד שליטה על הכעס?

קראו עוד בנושא התפרצויות זעם והטיפול בו כאן >>צור קשר

רויטל ביטון-חמיאלהאם כעס הוא בהכרח רגש שלילי? [וידאו]
עוד >>

התפרצות זעם – מה מביא אותנו לאבד שליטה על הכעס? [וידאו]

לעיתים נראה שהסביבה החברתית מצפה מאתנו לשמור על קור רוח כמעט כל הזמן, למרות שהמזג שלנו נמצא תחת גירויים תמידיים – מפקק התנועה בבוקר ועד הרעש של השכנים בלילה. המתחים והלחצים היום-יומיים יוצרים אצל כולנו סיטואציות של כעס ועצבים, אולם כאשר אנשים כועסים יותר מדי ומבטאים אותו באופן מוגזם, הדבר עלול לגרור תגובות שליליות מהסביבה ורגשות אשם.

מה יש דווקא באותן סיטואציות שמביאות אותנו לאבד שליטה על הכעס? ד"ר אוהד הרשקוביץ ורויטל ביטון-חמיאל, צוות מכון CBT, מדברים על הגורמים לתגובת הכעס המוגזם והבלתי נשלט.

צפו בסרטון:

סרטונים נוספים בנושא ניהול כעסים:
ניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה? http://youtu.be/T9Gc3pky41s

קראו עוד בנושא התפרצויות זעם והטיפול בו כאן >>צור קשר

רויטל ביטון-חמיאלהתפרצות זעם – מה מביא אותנו לאבד שליטה על הכעס? [וידאו]
עוד >>

ניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה? [וידאו]

לא פשוט לשמור על שגרת חיים נטולת כעסים. מזג הרוח שלנו מאתגר אותנו תמידית – בכבישים, בעבודה ועם המשפחה בבית, אולם כאשר אנשים כועסים יותר מדי ומבטאים זעם באופן מוגזם, הדבר עלול לגרור תגובות שליליות וריחוק מהסביבה.

המתחים והלחצים היום-יומיים עשויים להביא כל אחד לסיטואציות של כעס ועצבים. מתי הכעס שמתעורר בנו הוא טבעי ורצוי ומתי הוא הופך להפרעה? ד"ר אוהד הרשקוביץ ורויטל ביטון-חמיאל, צוות מכון CBT, מסבירים מה הסממנים שנוכל לזהות של אובדן השליטה בכעסים שלנו.

צפו בסרטון:צור קשר

רויטל ביטון-חמיאלניהול כעסים – מתי הכעס הופך להפרעה? [וידאו]
עוד >>

הפחד לכעוס

רגשות רגשות רגשות..
כשהם נעימים , אנחנו נלהבים לחלוק אותם,
וכשהם לא נעימים  ..אנחנו נמנעים,
 כי אנחנו חוששים מ
איך שנראה מזה שכעסנו..,,
אולי ידחו אותנו,
אולי אפגע במישהו..
אולי הגזמתי..
אולי אני קטנונית
ואולי מוטב לשתוק כי התגובה מנגד תהיה כזו שלא אוכל להתמודד איתה..
ואולי זה מה שלמדנו …
אז אנחנו שותקים או במקרה הטוב מחמיצים פנים..
 
ומציעה להוסיף מחשבה נוספת …
 הדברים שאנחנו מפחדים מהם כי יקרו אם נכעס ,הם הדברים שיש להם סיכוי גדול לקרות אם לא נכעס..
 
וזיכרו רגש הכעס הוא כמו כלל הרגשות ,הוא אינו טוב או רע..
הוא רגש שרוצה לצאת החוצה ..
איך להוציא אותו בדרך הנכונה ,
אכתוב לכם בפוסט הבא

רויטל

 

אהבתם? הרשמו לקבל עדכונים כאן >>צור קשר

רויטל ביטון-חמיאלהפחד לכעוס
עוד >>

להבליג או לנהל פנקס

מכירים את זה

שאתם אומרים : "איזה טמבל הייתי.."או "איזו טעות עשיתי .." או "חבל שאמרתי את זה לא הייתי צריך לומר "–ובעצם כועסים על עצמכם..

ומכירים את זה

שאתם יושבים עם חברה בבית קפה ופתאום בלי הסיבה הנראית לעין מתחילים לדמוע..

יש לזה שם : זהו כעס שהודחק..

לפעמים אנחנו חושבים שאם לא נדבר על הדברים אז הכעס יעבור מעצמו..

אז מעבר לעובדה שכעס זו אנרגיה שמחפשת לצאת החוצה ואינה מתאדה..

אנחנו בעצם אוגרים…

יהיו שיאמרו חשבתי שהבלגתי..

אז איך נדע אם הבלגנו באמת או שפתחנו פנקס ..?

אחד מהסימנים זה איבוד שליטה או התפרצות זעם..

כשאנחנו מבליגים אנחנו לא נחשוב על הדברים ולא נזכיר אותם בויכוח הבא.

לעומת זאת כשאנחנו מנהלים פנקס אנחנו מפסידים פעמיים

בפעם הראשונה זה שלא דיברנו על הכעס והוא נאגר בתוכנו ,בגופנו ..

ובפעם השנייה זה בהתפרצות שלא תאחר להגיע כי המייכל התמלא..

אז בפעם הבאה אם אתם חושבים שזה שלא תדברו ,הדברים יעברו מעצמם..

תחשבו שוב על המייכל שמתמלא..

סופ"ש נעים :)

שהמיכל שלכם יתמלא במחשבות טובות וברגשות יעילים

רויטל

 

אהבתם? הרשמו לקבל עדכונים כאן >>
צור קשר

רויטל ביטון-חמיאללהבליג או לנהל פנקס
עוד >>

ניהול כעסים – כיצד מתמודדים עם הכעס במצבי חיים שונים?

האם כל דבר קטן מכעיס אותך?

האם אתה נוהג להפנות את הזעם כלפי האנשים הקרובים אליך?

מרגיש שהתקפי הכעס יוצאים מכלל שליטה וגורמים לך רגשות חרטה?

אם ענית בחיוב על השאלות הללו, קרוב לוודאי כי  אינך יודע לנהל את הכעסים באופן רגוע, אסרטיבי ופרודוקטיבי יותר.

ניהול כעסים חיוני הן לאוכלוסיית המבוגרים והן לאוכלוסיית הילדים בבניית מערכות יחסים חברתיות תקינות ובשמירה על אורח חיים בריא, תקין ומאוזן יותר.

מהם הגורמים להתקפי כעס?

 • התקפי זעם עלולים להיווצר כתוצאה מגורמים פיזיולוגיים. לדוגמה – שינויים הורמונאליים בקרב אישה הרה או אישה בתקופת גיל המעבר, עלולים לעורר התקפי כעס חוזרים ונשנים.
 • גם שינויים סביבתיים מאתגרים (שאין לנו שליטה עליהם) עלולים ליצור או לעורר תגובות כעס – מצב ביטחוני או כלכלי מעורער, שינויי מזג אוויר, פקקי תנועה ועוד.
 • אובדן שליטה עצמית ותגובת כעס עלולים להתרחש כשמישהו לא מצליח לממש את הציפיות שלו
 • ישנם אנשים המייחסים את התפרצויות הכעס שלהם לכוח ומשתמשים בו כאמצעי מגננה בזמן ריב.
 • פעמים רבות מגלים התקפי כעס בקרב אדם שעבר טראומה אישית, התעללות, הזנחה או דחייה.

התפרצויות כעס מופיעות אצל אנשים שונים בוריאציות שונות – חלקם מגיבים בתוקפנות מילולית ו/או פיזית, בקרב אנשים מסוימים הכעס נמשך תקופה ארוכה, אצל אחרים הוא מתלקח בעוצמה גדולה לטווח קצר ויש כאלה שגם משאירים את הכעס בפנים ומדחיקים אותו לאורך זמן.

כך או כך, כשתגובות הכעס הן בלתי נשלטות ובלתי פרופורציונאליות הן גורמות לפגיעה בתפקוד התקין ובאיכות החיים של החולה ושל סביבתו הקרובה.

ניהול כעסיםטיפול קוגניטיבי התנהגותי:

מחקרים שבוצעו בתחום הוכיחו את הצלחתו של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) בניהול כעסים באופן פרודוקטיבי
בבסיס שיטת הטיפול עומדת ההנחה כי תגובות כעס בלתי נשלטות הן תולדה של רגשות שליליים (קנאה, פחד, בושה, תסכול וכו') ומחשבות בלתי רציונאליות.
שינוי בדרכי החשיבה ובדפוסי ההתנהגות יאפשר התמודדות יעילה הן עם גורם הבעיה והן עם הסימפטומים הנלווים לה.

טיפול CBT מתחלק לשני שלבים, המשלימים זה את זה:

 • טיפול קוגניטיבי – הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי המחשבות השליליות המעוררות התקפי זעם והחלפתם במחשבות חיוביות וריאליות יותר.
 • טיפול התנהגותי – בשלב זה מקבל המטופל כלים וטכניקות שיאפשרו לו לנהל את רגשותיו ולווסת אותם. במהלך הטיפול הוא רוכש דפוסי התנהגות מועילים ומיטיבים ולומד להשתמש בטכניקות הרפיה והרגעה במצבים מעוררי תסכול. חשוב לציין כי החשיפה לסיטואציות המעוררות תסכול וכעס הינה הדרגתית ומבוקרת, בהתאם לצרכיו הייחודיים והדינאמיים של כל מטופל ומטופל.

תגובות כעס קיצוניות גורמות לפגיעה בכל תחומי החיים – בריאות, עבודה, יחסים בינאישיים, אינטראקציה חברתית ועוד.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי לניהול כעסים הינו טיפול קצר מועד, תכליתי ומכוון מטרה.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץניהול כעסים – כיצד מתמודדים עם הכעס במצבי חיים שונים?
עוד >>

טיפול בכעסים – כיצד עושים זאת?

סובל מהתקפי כעס וזעם?

מרגיש שהכעס מנהל לך את החיים?

טיפול CBT יאפשר לך למצוא דרכים לשלוט בכעסים, לנווט אותם ולנהל אורח חיים בריא ופרודוקטיבי יותר!

כולנו חווים כעס מידי פעם, אך כשהוא בלתי נשלט ובלתי פרופורציונאלי, הוא פוגע בכל תחומי החיים ומזיק הן לנו והן לסביבתנו הקרובה.

כעס בלתי נשלט עלול להופיע בשני אופנים:

 • התפרצויות זעם חוזרות ונשנות כלפי הסביבה – משפחה, עמיתים לעבודה, חברים, מכרים, נותני שירות וכו'. ההתפרצות הרגשית מתבטאת בצורה מילולית (צעקות חסרות פשר, קללות וכו') ובמקרים קיצוניים גם בצורה פיזית. במקרים כאלו, התפקוד של הסובל מהתקפי הזעם, נפגע באופן ניכר, בכל תחומי החיים: עבודה, יחסים בינאישיים, מעמד חברתי וכו'. בדרך כלל, הסביבה הקרובה אליו, תפעיל עליו לחצים לגשת לטיפול מקצועי.
 • הצטברות כעסים – ישנם אנשים, הבוחרים "להדחיק" את רגשי הכעס, על מנת לא לפגוע ביחסים עם סביבתם הקרובה. הצטברות רגשי כעס, לאורך זמן, עלולה להביא להתפרצות זעם בלתי פרופורציונאלית. יתרה מזו, ההדחקה גורמת לבעיות פיזיות ונפשיות, בקרב האדם הסובל מכעסים.

אנשים הסובלים מכעסים בלתי נשלטים, נוטים להאשים את סביבתם בכל הבעיות האישיות שלהם ובכל הדברים הרעים שמתרחשים בחייהם.

מהם הגורמים להתפרצויות כעס בלתי נשלטות?

 • פגיעה בכבודו של האדם, המלווה בהשפלה או זלזול
 • פגיעה מילולית, פיזית או נפשית באדם או בסביבתו הקרובה
 • ישנם אנשים המייחסים את תגובות הכעס שלהם לכוח ולעוצמה. הם משתמשים, למעשה, בכעס כאמצעי הגנה בזמן ריב או מתקפה
 • ישנם אנשים בעלי אגו מפותח, המשתמשים בכעס כביטוי לחשיבות עצמית יתרה ("אנשים צריכים להתנהג בדרך שלי, לענות לציפיות שלי…" וכו').
 • לעיתים קרובות, כעס מסווה רגשות אחרים, המזינים אותו – קינאה, חוסר ביטחון, דימוי עצמי נמוך, חרדת נטישה, תסכול, בושה, עלבון, חוסר אונים, רגשי נחיתות ועוד. מובן שדרך זו, אינה מסייעת להתמודד עם הבעיות האמיתיות. נהפוך הוא, היא רק מגבירה אותן ויוצרת "כדור שלג" של הימנעות מהתמודדות עם שורש הבעיה.

מהן ההשלכות של התפרצויות הזעם הבלתי פרופורציונאליות?
להתמודדות שגויה עם ניהול כעסים יש השלכות שליליות בתחום הבריאותי, החברתי והסביבתי:

 • התפרצויות זעם חוזרות ונשנות, עלולות לפגוע במערכת החיסונית ולחשוף את האדם הסובל מהן ליותר מחלות. יתרה מכך, התפרצות זעם עלולה להעלות את לחץ הדם, את רמת הכולסטרול ולהגביר את הסיכוי לחלות במחלת לב או סוכרת.
 • כעס בלתי נשלט מוביל, בסופו של דבר, לפגיעה ביחסים המשפחתיים עם בן/בת הזוג ועם הילדים וכן, ביחסים עם החברים והסביבה הרחוקה יותר.
 • אדם הסובל מכעס בלתי נשלט, עלול לפגוע בקשריו עם המנהלים והעמיתים וכך לטרפד את סיכוייו להתקדם לתפקידים בכירים יותר. במקרים קיצוניים, הוא גם עלול לאבד את מקום עבודתו.
 • אדם שלא שולט בכעסיו מעביר ערכי חינוך שליליים לצאצאיו, העלולים לחקות את מעשיו ולהתנהג בצורה לא הולמת גם מחוץ לכותלי הבית.

טיפול בכעסים – טיפול קוגניטיבי התנהגותי:
באמצעות טיפול CBT קצר מועד ומכוון מטרה, ניתן להתגבר על כעסים בלתי נשלטים ולאמץ אורח חיים בריא ומתוקן יותר.
מטרת הטיפול היא להחליף את ההתנהגות האגרסיבית המזיקה בהתנהגות אסרטיבית, פרודוקטיבית וממוקדת מטרה.
הטיפול מתחלק לשני שלבים, המשלימים זה את זה באופן הרמוני:

 • טיפול קוגניטיבי, המתמקד בזיהוי המחשבות הלקויות, שמובילות להתפרצות הכעס ובהחלפתן במחשבות ריאליות ומותאמות לסיטואציה. לדוגמה : במקום המחשבה "הוא חייב לעשות את זה", הוא ילמד לחשוב –  "רצוי שהוא יעשה את זה" (אבל הוא לא חייב…..)
 • טיפול התנהגותי מתמקד בהחלפת דפוסי ההתנהגות. שלב זה כולל תרגול טכניקות פעולה להתמודדות יעילה עם מצבים, שעוררו בעבר כעס אצל המטופל. הטיפול גם כולל טכניקות הרפיה להפחתת רגשות שליליים.

כעסים בלתי נשלטים פוגעים בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, הן של הסובלים מהם והן של סביבתם הקרובה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר, יעיל וממוקד, יאפשר התמודדות עם הרגשות השליליים וניווטם לדפוסי התנהגות פרודוקטיביים ומועילים יותר.

[box type="download"]"…אני מדברת אחרת חושבת אחרת מאירה פנים לוקחת אחריות…"

"…חוויה מרפאה…בפעם הראשונה בחיי שמו לי מראה, דרכה  ראיתי עוד דרכים בהן אפשר להתייחס לאירועים שגרמו לי סבל רב…"

-קטי

קרא עוד >>[/box]צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץטיפול בכעסים – כיצד עושים זאת?
עוד >>