חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

10 דרכים לבדוק האם יש לי הפרעת חרדה כללית

האם יש לי הפרעת חרדה - חרדות קשות

מתי הדאגה הפרטית שלכם חוצה את הקו ולמעשה כבר מוגדרת כהפרעה חרדה? איך בודקים אם אתם סובלים מחרדה כללית ולא סתם בעלי נטייה לדאגנות? להלן עשרה תסמינים אופייניים ל-GAD: הפרעת חרדה כללית. אם אתם חווים את רוב או כל התסמינים הללו, לאורך תקופה מתמשכת – כדאי מאוד לגשת לאבחון מקצועי ולבחון אפשרויות טיפול. פשוט, כדי לא לסבול יותר.

 

סימפטומים אופייניים להפרעת חרדה:

  1. דאגנות מוגברת וקושי להירגע: אתם מוצאים עצמכם שוב ושוב חושבים על דברים רעים שעלולים לקרות, חוששים מאוד מאירועים קרבים, דואגים לקרובים אליכם או לעצמכם, מדמיינים בעיות רפואיות או פשוט הוגים שוב ושוב בבעיות קיימות. קשה לכם להניח למחשבות, לשחרר, ולשלוט בדמיון שרץ קדימה ומשתולל. בעיקר קשה להשתחרר מהמועקה הגדולה והקשה שקטסטרופה מתקרבת.
  1. קשיי שינה: קשה להירדם, קשה לישון, חלומות מטרידים את מנוחתכם, אתם מתעייפים בקלות. כל אלו עלולים ללוות הפרעת חרדה כללית.
  1. קשיי ריכוז: תסמין ידוע שהולך יד ביד עם חרדות ודאגות הינו הקושי להתרכז, הקושי לקבל החלטות, הקושי להישאר קשוב לאורך זמן.
  1. תסמינים פיזיים כרוניים – כאבי ראש, שרירים תפוסים: חרדה כללית עלולה להיות מלווה באי נוחות פיזית מורגשת שיכולה לבוא לידי ביטוי בין השאר בשרירים כואבים, צוואר תפוס, כאבי גב, כאבי ראש חוזרים ובאופן כללי תחושה שהגוף תפוס ולא משוחרר.
  1. בעיות עיכול – כאבי בטן, שלשול: הבטן מגיבה תמיד לדברים שעוברים על הראש והמחשבות. בעיות עיכול, שלשול או עצירות עלולים ללוות את תחושת החרדות שאתם חווים. מיחושי בטן וריצות לשירותים עשויות להיות חלק מהיום יום שלכם.
  1. התנהגות אובססיבית-כפייתית: הרצון להסיח את הדעת מהמחשבות המלחיצות עשוי להוביל אתכם לביצוע מטלות באובססיביות כמו ניקיונות, סידור הבית, בישול או כל דבר אחר.
  1. הימנעות ממקומות, אירועים או אנשים: לפעמים הדאגנות תגרום לכם פשוט להישאר בבית. פתאום לגשת למקום מסוים עלול להיראות מפחיד, פגישה עם אנשים תרגיש מלחיצה מידי ומפה לשם תעדיפו לא ללכת כדי לא להתמודד עם החרדה. אם בכל זאת תגיעו למקום חדש, מיד תבדקו איפה היציאה הקרובה היכן השירותים. ליתר ביטחון.
  1. דימוי עצמי נמוך: חרדות מלוות פעמים רבות בחוסר יכולת לסמוך על עצמך, דימוי עצמי נמוך מאוד ומלא בספקות עצמיים. מול הסכנה שאתם מרגישים, גם תרגישו חסרי אונים, שאתם לא יכולים בעצם להתמודד עם הסכנה. נטולי יכולת. עוד על דימוי עצמי נמוך >>
  1. עצבנות וחוסר סבלנות: סביבכם אנשים ירגישו היטב, בעיקר הקרובים שביניהם, שאתם עם "פתיל קצר". מתעצבנים בקלות, מתפרצים בקלות, מגיבים באופן חסר פרופורציה לאירועים ואמירות. אתם תרגישו שעצביכם עדינים ורופפים.
  1. פגיעה בתפקוד היומיומי: כל הנאמר לעיל עלול להביא למצב בו אינכם מסוגלים לבצע משימות קטנות כגדולות. אי היכולת להפסיק לחשוב ולדאוג גם גורמת לכך שדברים שתעשו, ייעשו בחוסר תשומת לב, חוסר חשק וייפגעו.
 

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן