הפרעת חרדה מוכללת (GAD)

מהי הפרעת חרדה מוכללת GAD?

כאשר דאגה או חרדה רגילה הופכת להיות כרונית לאורך זמן (מספר חודשים לפחות) וגוברת בהדרגה עד כדי פגיעה בתפקוד, ייתכן שמדובר ב הפרעת חרדה מוכללת או בקיצור GAD (שם מלא Generalized Anxiety Disorder). מדובר לרוב בחרדה שאינה מגיעה דווקא מסיבה רציונלית ומצב של לחץ תמידי ומתמשך שלא מצליחים להיפטר ממנו. זהו מצב בלתי נשלט עם נטייה ללכת ולהחריף במידה ולא מטופל. שימו לב שאין מדובר באמת בדאגנות רגילה שנמצאת אצל כולנו מעת לעת אלא תגובה חריפה ובדרך כלל חסרת פרופורציה למגוון סיטואציות השזורות לנו בחיים. אדם הלוקה שהפרעת חרדה כוללת נמצא לרוב במצוקה רבה וחווה סבל רב מההתמודדות הבלתי פוסקת עם החרדה ולרוב מגיע למצב שבו תיפקודו הרגיל נפגע ברמות משתנות.

מהם הסימפטומים של חרדה מוכללת?

די הרבה אנשים באופן יחסי עלולים לסבול מהפרעות חרדה שונות, כולל הפרעת חרדה מוכללת. מדובר על 3-8% מהאוכלוסייה כאשר רוב הסובלים הינם נשים. הסימפטומים שעוזרים לאבחן מחולקים לתופעות ההתנהגותיות ולתסמינים פיזיים שפעמים רבות מלווים את מי שסובל מההפרעה.

מבחינה התנהגותית הסימפטום הבולט ביותר הוא כמובן אי היכולת להתנער מהדאגות הכבדות בשום מצב ולחיות במצב מתמשך ומתיש של חרדה אל מול כל מיני סוגים של גירויים ולא משנה אם הגיוני או לא לדאוג במצב הנתון. אם אדם קרוב אליכם סובל מחרדה שכזו, לא יעזור שום דבר ממה שתגידו או תנסו להרגיע כי אין לו שליטה על התגובה הקיצונית שלו והמצב החרדתי. זה יכול להיות דאגות "רגילות" בשל פרנסה, ילדים, עבודה, לימודים, וזה יכול להיות דאגת יתר מסכנות גדולות שאין להן הצדקה ריאלית באותו רגע כמו רעידת אדמה או אסונות טבע אחרים. במצבים קיצוניים יופיעו חרדות ללא שום סיבה.

הסימפטומים הפיזיים שמלווים את החרדות מאפיינים כמובן תסמינים של לחץ מתמשך – עייפות כבדה וכרונית והפרעות בשינה, כאבי ראש, כאבים ומתח בשרירים, גלי חום והזעה, קשיים בריכוז, קושי בעת בליעת שתייה ואוכל ועוד.

מה הגורמים להפרעת חרדה מוכללת?

כמו בהפרעות נפשיות רבות גם החרדה המוכללת נובעת לרוב משילוב של גורמים התנהגותיים סביבתיים וגורמים פיזיים ביולוגיים.

הגורמים הסביבתיים יכולים לנבוע ממספר דברים: אדם שנמצא בלחץ נפשי כבד באופן מתמשך עלול עם הזמן לפתח סימפטומים של ההפרעה, בעיקר אנשים שכבר סובלים מהפרעות נפשיות נוספות ובעלי אישיות רגישה. בנוסף אירועי ילדות קשים או חוויות טראומה קשות (גם בחיים הבוגרים) עלולים להיות גורמים להתפרצות כמו גם למשל – ילד שגדל בבית עם הורה דאגן באופן חריג (או שני ההורים) וקיבל מסר מבלבל שהעולם הוא מקום מאוד מסוכן ויש לדאוג להישרדות באופן מתמיד.

הגרומים הפיזיים נובעים קודם כל בשל חוסר איזון כימי בחומרים במוח ובמערכת העצבים (כמו סרוטונין, אציטילכולין, אדרנלין ועוד) הגורם לרגישות יתר ותגובות מוקצנות למצבים שונים. כמו כן, ישנן מחקרים שהצביעו על נטייה גנטית לכך.

האם ניתן לטפל בחרדה מוכללת ואיך עושים זאת?

בהחלט ניתן לטפל בהפרעת חרדה ויש היום אחוזי הצלחה גבוהים, בעיקר בטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) בו אנו מתמחים במכון CBT. ישנם כמובן גם טיפולים פסיכולוגיים ותרופתיים ולפעמים משלבים בין כמה סוגי טיפולים. למשל ניתן לשלב טיפול תרופתי עם טיפול CBT שלפעמים מניב תוצאות יותר טובות ומחזיר לאדם את איכות חייו החסרה כל כך.

הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי והתמקדות בדפוסי חשיבה קיצוניים של האדם הסובל, ניתוח משותף שלהם והחלפת הדפוסים בהדרגה במחשבות יותר מאוזנות באמצעות תרגילי חשיבה וכלים נוספים. בסופו של דבר הרעיון הוא להגיע למצב שהאדם הסובל מסתכל על הדברים באופן מציאותי יותר ושולט בתגובותיו לגירויים. הטיפול הקוגניטיבי מלווה בטיפול התנהגותי בו מקבל המטופל טכניקות וכלים להתמודדות בשטח בחשיפה הדרגתית למצבים שמהווים טריגר לתגובת החרדה.

"…בטיפול קיבלתי כלים ודרכים להתמודד עם החרדות ולהתגבר עליהן, והיום, 4 חודשים אחרי, חזרתי לחיים שגרתיים…"
-ט.

קרא עוד >>