חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם טיפול עצמי יעיל כמו טיפול אצל מטפל?

האם טיפול עצמי יעיל כמו טיפול אצל מטפל

הטיפולים הכי יעילים אותם ניתן לעשות במקרים של חרדה הם טיפול תרופתי, טיפול דינאמי-פסיכואנליטי, וטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). אבל יש טיפולים שלא ניתן לעשותם לבד: במסגרת טיפול תרופתי חייבים להגיע לרופא פסיכיאטר על מנת שאפשר יהיה לקבל את התרופה הנדרשת. בטיפול דינאמי חייבים לשבת עם מטפל שנותן כל מיני הצעות, פרשנויות והכוונה למה שהמטופל מביא עמו. 

טיפול ה-CBT לעומת זאת הוא הטיפול היחיד אותו ניתן ללמוד לבצע עם או בלי מטפל. זאת כיוון שטיפול זה מבוסס על רעיונות וכלים סטנדרטים, אותם ניתן ללמד וללמוד בלי מטפל שישב מולך. כמו כן, יש היום כמות בלתי נדלית של משאבים ללימוד עצמי, בין אם מדובר על ספרים, על קורסים או על תכנים באינטרנט. כך יש אפשרות ללמוד, להעביר ולבצע גם באופן עצמאי את טיפול ה-CBT.

לגבי השאלה "האם זה יעיל באותה מידה?", מכיוון וחלק מהמשאבים לטיפול עצמי כוללים את אותם ההסברים שמקבלים בחדר הטיפול עם מטפל בשר ודם, והם כוללים את אותם כלים טיפוליים כמו שמקבלים במהלך טיפול פרונטאלי, אז במידה והמטופל מגויס לטיפול ומתרגל כפי שמתבקש הטיפולים האלו בהחלט יעילים באותה מידה ובחלק מן המקרים אף יותר לפי מחקרים*. למשל כשמשווים טיפול עצמי לטיפול CBT אצל מטפל שלא עבר הכשרה רשמית בשיטה, יתכן ונראה תוצאות טובות יותר בשיטת הטיפול העצמי.

בנוסף, לא חסר יתרונות משמעותיים נוספים בשיטה של טיפול עצמי לחרדה. בין השאר ניתן למנות זמינות והתאמה ללוח הזמנים של המטופל; ניתן לחזור על שעורים נבחרים כמה שצריך; לא מתקיים חסרון של מספר פגישות מוגבל אצל מטפל; ניתן להיעזר בידיעה שמקבלים את המידע ממטפל מוכשר ובכיר – מומחה בתחום; במידה ושוכחים את התוכן של אחד השעורים ניתן לחזור על התכנים; אין צריך לחפש מטפל קרוב מבחינה גיאוגרפית; וכמובן שטיפול עצמי לא מתקרב לעלות של טיפול פרונטאלי ולכן ענייני תקציב לא צריכים להגביל ולמנוע.

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ המלמד אותך להתגבר החרדות ולשפר את החיים שלך מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן