ד"ר אוהד הרשקוביץ

פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

האם טיפול עצמי יעיל כמו טיפול אצל מטפל?

האם טיפול עצמי יעיל כמו טיפול אצל מטפל

יש טיפולים שלא ניתן לעשותם לבד, והטיפולים הכי יעילים אותם ניתן לעשות במקרים של חרדה הם טיפול תרופתי, טיפול דינאמי-פסיכואנליטי, וטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). במסגרת טיפול תרופתי חייבים להגיע לרופא פסיכיאטר על מנת שאפשר יהיה לקבל את התרופה הנדרשת. בטיפול דינאמי חייבים לשבת עם מטפל שנותן כל מיני הצעות, פרשנויות והכוונה למה שהמטופל מביא עמו. טיפול ה-CBT לעומת זאת הוא הטיפול היחיד אותו ניתן ללמוד לבצע עם או בלי מטפל. זאת כיוון שטיפול זה מבוסס על רעיונות וכלים סטנדרטים, אותם ניתן ללמד וללמוד בלי מטפל שישב מולך. כמו כן, יש היום כמות בלתי נדלית של משאבים ללימוד עצמי, בין אם מדובר על ספרים, על קורסים או על תכנים באינטרנט. כך יש אפשרות ללמוד, להעביר ולבצע גם באופן עצמאי את טיפול ה-CBT.

לגבי השאלה "האם זה יעיל באותה מידה?", מכיוון וחלק מהמשאבים לטיפול עצמי כוללים את אותם ההסברים שמקבלים בחדר הטיפול עם מטפל בשר ודם, והם כוללים את אותם כלים טיפוליים כמו שמקבלים במהלך טיפול פרונטאלי, אז במידה והמטופל מגויס לטיפול ומתרגל כפי שמתבקש הטיפולים האלו בהחלט יעילים באותה מידה ובחלק מן המקרים אף יותר לפי מחקרים*. למשל כשמשווים טיפול עצמי לטיפול CBT אצל מטפל שלא עבר הכשרה רשמית בשיטה, יתכן ונראה תוצאות טובות יותר בשיטת הטיפול העצמי.

בנוסף, לא חסר יתרונות משמעותיים נוספים בשיטה של טיפול עצמי. בין השאר ניתן למנות זמינות והתאמה ללוח הזמנים של המטופל; ניתן לחזור על שעורים נבחרים כמה שצריך; לא מתקיים חסרון של מספר פגישות מוגבל אצל מטפל; ניתן להיעזר בידיעה שמקבלים את המידע ממטפל מוכשר ובכיר – מומחה בתחום; במידה ושוכחים את התוכן של אחד השעורים ניתן לחזור על התכנים; אין צריך לחפש מטפל קרוב מבחינה גיאוגרפית; וכמובן שטיפול עצמי לא מתקרב לעלות של טיפול פרונטאלי ולכן ענייני תקציב לא צריכים להגביל ולמנוע.

ד"ר הרשקוביץ פיתח תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בתוכנית מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה סגורה או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

  • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
  • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
  • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
  • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אנשים אחרים בנושאים רגישים
  • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט לחצו על הקישור הבא:

טיפול עצמי CBT

שיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לפודקאסט "בריא בראש":

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

דילוג לתוכן