פרוטוקול טיפולי טרנס-דיאגנוסטי CBT-UP

דר' אוהד הרשקוביץ סיים את לימודי הפסיכולוגיה בארה"ב והוא מטפל כמעט 20 שנה במגוון רב של בעיות, בשיטת הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי (CBT). במהלך השנים הוא נוכח לדעת שכל הסימפטומים השונים, לא משנה אם מדובר בפוביה, OCD, הפרעות אכילה או חרדה, יושבים על אותו ציר טעויות מבחינות של התנהגות, דפוסי חשיבה והתמודדות עם רגש. לכן במהלך השנים הוא פיתח פרוטוקול טיפולי אחיד טרנס-דיאגנוסטי, הנקרא פרוטוקול "CBT-UP". מדובר על פרוטוקול מאוחד, המאגד את הטיפול בכל הסימפטומים השונים. כבר שנים שד"ר הרשקוביץ מטפל בעזרת פרוטוקול זה בכל מיני בעיות בהצלחה, כשהטיפול הממוצע הוא טיפול קצר של כמה חודשים המייצר שינוי סימפטומטי משמעותי עבור המטופלים.

הפרוטוקול של דר' הרשקוביץ שונה מפרוטוקולים סטנדרטים המתמקדים בסט סימפטומים מסוים. למשל כיום קיימים פרוטוקולים עבור הפרעות אכילה, פוסט-טראומה, OCD, ועבור חרדות. אולם פרוטוקולים אלו הם מאוד נקודתיים, הם מתמקדים בסימפטומים עצמם, וחלקם מפספסים את המנגנון הרגשי היושב מאחורי בעיות אלו. למשל בעיות של פוביה, OCD, הפרעות אכילה או חרדה מגיעות לעיתים תכופות בשילוב בעיות של ביטחון עצמי הכוללות פרפקציוניזם, ביקורת עצמית, שתלטנות יתר והימנעות. תופעות לוואי אלו הן בדרך כלל לא הסיבה לתחילת הטיפול או הפוקוס בטיפול עצמו, אך הן כן משפיעות באופן שלילי על חייו של המטופל, כמו גם שהן חלק מאותו דפוס או סט של סימפטומים. מסיבה זו יש הגבלה לפרוטוקולים המסורתיים שמתמקדים רק בסט מסוים ומוגבל של סימפטומים.

פרוטוקול "CBT-UP" מתייחס לכל המנגנון הרגשי, וזה כולל התייחסות לאמונות יסוד של ביטחון עצמי הגורמות לא רק לסימפטומים אלא גם לסימפטומים הנלווים כפי שהם תוארו כרגע. זה הוא היתרון  הגדול בפרוטוקול טרנס-דיאגנוסטי.

הפרוטוקול שדר' הרשקוביץ פיתח הוא מאוד מובנה, מאוד ברור ויש לו שלושה מוקדים. קוגניטיבי, רגשי והתנהגותי. במוקד הקוגניטיבי הוא מתייחס לעיוותי חשיבה, לאמונות יסוד של ביטחון עצמי, ולזמן שאנחנו משקיעים במחשבות שפוגעות בנו. במוקד הרגשי הוא מתייחס ליכולת להכיל רגש, וגם ליכולת ליהנות מרגשות מחזקים. במוקד ההתנהגותי הוא מתייחס לדפוסי התנהגות רגשיים, כמו "הילחם או ברח", הימנעות, שתלטנות, בריחה, פרפקציוניזם, צורך בוודאות, והוא גם מתייחס לפורקן אדפטיבי ובריא של רגשות. להחצין רגשות בצורה בריאה יותר, וגם להפריע או להתערב בהתנהגויות לא בריאות כפי שניתן לראות בטקסים שונים כמו תלישת שיערות, כסיסת ציפורניים וחיטוט בעור או בהתנהגויות התמכרותיות שונות כמו קנייה כפייתית, הימורים כפייתיים וקלפטומניה. לסיכום, ישנם שלושה מוקדים בפרוטוקול זה, דרכם המטופל לומד לזהות ולשנות דפוסים לא בריאים ולהחליפם בדפוסים יותר בריאים, אותם הוא מתרגל במהלך הטיפול.

פרוטוקול CBT-UP הינו הבסיס לפיתוח של הקורס של דר' אוהד הרשקוביץ לטיפול עצמי באינטרנט.

לפרטים על הקורס לטיפול עצמי >>

 

 

מכון CBTפרוטוקול טיפולי טרנס-דיאגנוסטי CBT-UP
עוד >>

מי יכול להעביר טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

מי יכול להעביר טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

מי יכול להיות מטפל ולטפל בשיטת טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)? הדבר החשוב הראשון שאותו צריך להבין לגבי התחום של טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT), זה שהתחום הזה נחשב ל"פרוץ". למה הכוונה? זה אומר שכל אדם יכול פוטנציאלית להעביר טיפול CBT, ואין רשות או גוף רשמי שיש בכוחם להגביל זאת. מצד אחד יש בזה משהו טוב, ומטפלים אכן משלבים CBT בארגז הכלים הקיים שלהם – כמו במקרה של דיאטניות המטפלות בהפרעות אכילה, אחיות המטפלות בהפרעות פסיכיאטריות, וקאוצ'רים שעוזרים להתמודד עם בעיות לא פתולוגיות כמו קבלת החלטות, דחיינות, ניהול זמנים וכדומה. החיסרון הוא שיש הרבה מטפלים שעוזרים לטפל בבעיות נפשיות ופסיכיאטריות אבל אין להם בעצם הכשרה רשמית ל-CBT. אולי הם למדו קורס אחד במהלך לימודיהם, או סיימו סדנה בנושא, אך לא יותר מזה. לאחר מכן, מטופלים מקבלים שירות ברמה נמוכה יותר, ובטח לא את שירות ה-CBT שהוכח ככל כך אפקטיבי ברמה המחקרית. זה יכול להזיק לסיכויים של המטופל להשתפר ולפעמים זה אף יכול לפגוע, כאשר לא מבצעים את הטיפול בצורה נכונה.

אל מי כדאי להגיע לטיפול CBT

שאלת מיליון הדולר היא: אל מי כדאי להגיע לטיפול CBT למרות שכל אדם יכול להעביר טיפול CBT? כשמדובר בבעיות נפשיות, חרדות, OCD, כעסים, הפרעות אכילה, בעיות שינה או בעיות נפשיות אחרות, מאוד מומלץ להגיע למישהו שעבר הכשרה פורמלית ב-CBT.

מה נחשבת להכשרה פורמלית ב-CBT? אז קודם כל בארץ יש גוף, אותו ניתן להחשיב כגוף הארצי הרשמי בתחום, וגוף זה נקרא איט"ה. איט"ה מעביר או מאשר מספר תוכניות הכשרה ל-CBT, כשהן בעיקר מיועדות עבור מטפלים קליניים, כלומר אנשי טיפול שכבר סיימו תואר שני בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או פסיכיאטריה. אנשי טיפול אלו עוברים תכנית הכשרה ספציפית, של שנתיים ב-CBT, ובנוסף הם עוברים התמחות והדרכה על ידי מדריכים מוסמכים ב-CBT. מי שחבר באיט"ה כבר נחשב למטפל בעל הכשרה רשמית, וזו היא אופציה מעולה.

אופציה טובה נוספת היא להגיע לאנשי מקצוע שלמדו תואר שני ספציפי ב-CBT. מדובר על פסיכותרפיסטיים אשר למדו טיפול במהלך שתי שנות לימודי התואר השני שלהם. לימודים אלו כוללים התמקדות ב-CBT, סיום התמחות בתחום, ובסופו של דבר הם מאפשרים למטפל לרכוש רקע וניסיון לפני תחילת העבודה בתחום.

האופציה האחרונה היא אנשי טיפול שלמדו בחו"ל, גם כן CBT באופן ספציפי. יש בחו"ל תוכניות הכשרה רבות ושונות ל-CBT. חשוב לדעת שטיפול התנהגותי קוגניטיבי מהווה זרם מרכזי יותר בקרב השיטות הטיפוליות הנלמדות בחו"ל, כמו גם שחומרי הלימוד וטכניקות הטיפול הן יחסית מתקדמות. כך נוצר מצב ש-CBT לעיתים קרובות יותר נמנה בקרב תוכניות הלימוד של מוסדות לימודים בחו"ל.

שימו לב שחשוב לשאול את המטפל מה היא ההכשרה וההתמקדות שלו, במטרה לבדוק את הדברים לפני תחילת הטיפול. אין בעיה לשאול את המטפל בצורה ישירה ופשוטה, לדוגמא: "תוכל לספר לי קצת על ההכשרה שלך ב-CBT?" ולא צריך להתבייש. כל מטפל שעבר הכשרה לא יתבייש או ייעלב לספר לכם על ההכשרה וההתמחות אותן הוא עבר. אם מטפל מסתיר מכם את ההכשרה שלו אז מומלץ לחקור קצת יותר, במטרה לגלות האם אכן מדובר בהכשרה רשמית.

טיפול עצמי – CBT בקורס מקוון

חשוב לציין שיש גם תוכניות וקורסים להעברת טיפול CBT בדרך של טיפול עצמי. תוכניות וקורסים אלו פותחו על ידי מומחים ל-CBT, כאשר קורסים אלו בעצם מתמקדים בהעברת אותו מידע ואותם כלים, כמו שאלו עוברים בטיפול פרונטלי עם מטפל. הרי טיפול CBT, לעומת טיפול פסיכודינמי ("טיפול בשיחות"), הוא טיפול מובנה בו נעשה שימוש בכלים מוגדרים. אלו עוזרים לאדם להתמקד, על ידי מציאת פתרון למנגנון רגשי, מנגנון היוצר בעיות וסימפטומים מאחורי הקלעים. כיוון שמנגנון רגשי זה הינו זהה בהפרעות שונות אז גם הכלים נוטים לחזור על עצמם. אי לכך, הטיפול דומה גם כשהסימפטומים נראים שונה למראית עין.

אלה הן הסיבות שבגינן מטופלים יכולים להיעזר בקורס לטיפול עצמי בצורה לא פחות טובה מטיפול פרונטלי עם מטפל. יתר על כן, באנגליה למשל, מצאו במספר מחקרים שתוכניות לטיפול עצמי הן אפקטיביות באותה רמה, ובחלק מן המקרים אף יותר מאשר טיפול אצל מטפל. למען ההגינות צריך לציין שזה גם תלוי בהכשרת המטפל אשר אצלו מתבצע הטיפול. כמובן שטיפול דרך קורס זו גם דרך נוחה יותר – או משום שקשה למצוא מטפל עם הכשרה מתאימה קרוב לאזור המגורים, או משום שעלות הטיפול הפרונטלי היא גבוהה, או אולי בעקבות תחושת בושה לשתף עם מטפל.

לסיכום האופציה של טיפול עצמי יכולה להיות אופציה מעולה, לא פחות יעילה, יותר כלכלית וכזו ששווה לכל הפחות לשקול אותה. אתם מוזמנים לקבל עוד פרטים ומידע על הקורס לטיפול עצמי של ד"ר אוהד הרשקוביץ בקישור הבא:

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט >>

 

טיפול עצמי CBT

דר' אוהד הרשקוביץמי יכול להעביר טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
עוד >>

למה לקבל טיפול במכון CBT?

עדכון: המכון נסגר בינואר 2017. נכון להיום דר' אוהד הרשקוביץ מקבל במסגרת קליניקה פרטית בלבד בפתח תקווה.
ניתן ליצור קשר או לקבוע פגישה כאן >>

 

טיפול במכון CBT: למה לטפל דווקא אצלנו?

טיפול CBT אפשר לקבל היום בכל כך הרבה מקומות ואצל אינספור מטפלים. אשמח לשפוך קצת אור על העבודה איתנו ולענות על השאלה למה לבחור לטפל אצלנו?…

אצלנו אין פשרות על מקצועיות המטפלים:

ברצוני להעלות נקודה מקצועית חשובה וכואבת: היום בישראל תחום טיפול CBT אינו תחום מוסדר או מוגן. במילים אחרות, כל פסיכולוג או מטפל אחר יכול להחליט לטפל בשיטת CBT גם בלי ללמוד את התחום באופן יסודי. אין מי שבודק, אין מי שמשגיח, אין סטנדרט מקצועי ברור לפיו חייבים מטפלים לעבוד.

ופה אני והצוות מותחים קו ואומרים: לא אצלנו.

דר' אוהד הרשקוביץלמה לקבל טיפול במכון CBT?
עוד >>

איך בוחרים מטפל לטיפול קצר מועד?

כולם מדברים על טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אך מהו בעצם טיפול זה? ואיך בוחרים את המטפל הטוב ביותר? הרי בחירת המטפל הינה בחירה משמעותית ובעלת שיקולים רבים וזאת מאחר ומדובר בטיפול קצר מועד בעל תוצאות מרשימות.

הבחירה בצורך לקבל טיפול מבעל מקצוע, היא בחירה אשר כרוכה בלבטים רבים. לרוב, לאנשים רבים לוקח זמן להחליט אם הם צריכים טיפול אך אם החליטו שכן, לעתים אנשים לא יודעים איזה סוג טיפול הם צריכים, מה שמעכב להם את הליך הטיפול ובחירת המטפל. לכן, אם הנכם סבורים כי משהו בחייכם או בחיי יקירכם מתנהל שלא כשורה, נסו למצוא כמה שיותר מהר את סוג הטיפול המתאים ביותר לבעיה הספציפית ללא עיכובים מיותרים. זכרו כי עצם העובדה שהחלטתם לגשת לקבל טיפול, הדבר אומר כי הנכם מודעים לבעיה ופתרתם כבר שליש ממנה, ומה שנותר לכם כרגע הוא – לבחור את סוג הטיפול המתאים ואת המטפל המסור.

חשיבות הסמכה מקצועית של המטפל/המכון

כיום אין חובת הסמכה למטפלי CBT בשוק, אך היתרונות בטיפול אצל מטפלים מוסמכים שעברו הכשרה בתחום והסמכה ממוסדות לימוד מוכרים, הם בולטים ואף הכרחיים לטיפול מקצועי ונכון.
מה לומדים המטפלים?
במסגרת לימוד התחום, המטפלים לומדים את עקרונותיה של גישה זו, ומכירים דרכי יישום פרקטיות של התאוריה בתהליך טיפולי. במהלך הלימוד המטפלים מתמקצעים בכלי התשאול, אבחון הבעיה, רישום ומעקב הנדרשים למטפל. בנוסף, הם לומדים את יתרונותיה וחסרונותיה של השיטה "הקוגניטיבית התנהגותית", ואיך להבדיל בינה לבין הפסיכואנליזה, וכן בינה לבין שיטות טיפול נוספות.
לימוד השיטה הנו תהליך ארוך ובו חומר לימוד רב וקריטי לטיפול יעיל ונכון. לכן, אם ברצונכם לגשת לטיפול זה, עליכם לוודא כי מדובר במכון או במטפל מוסמך ומקצועי.
בחירת המטפל הנכון לטיפול יעיל ומוצלח
בחירת המטפל הראוי והנכון הינה חיונית ביותר לטיפול יעיל ומוצלח במיוחד כאשר מדובר בטיפול קצר מועד.

מה יש לבדוק טרם בחירת המטפל?

המלצות – אם בחרתם בטיפול CBT, יש לברר עם חברים או מכרים ובכן לקבל מהם המלצות על מטפלים מסורים אשר ישתמשו בשירותיהם בעבר ואכן ראו תוצאות מרשימות.
• הכשרת המטפל – יש לוודא כי אכן מדובר במטפל מוסמך בעל תעודה המציינת זאת. בארץ, המטפלים המוכשרים ביותר בתחום ה-CBT, הם אלה אשר סיימו בהצלחה תואר שני המתמחה בתחום ה-CBT. כל מטפל שאינו בעל תואר שני ב-CBT, השלים ועבר הכשרה מעמיקה ופרטנית בתחום ה-CBT שאורכה שנתיים לפחות, במוסד אקדמי מקצועי בארץ או בחו"ל.
יחסי אנוש – הם אחד הקריטריונים החשובים וההכרחיים ביותר בהצלחת טיפול CBT לכן, יש לבחור מטפל CBT המצטיין ביחסי אנוש טובים במיוחד. בכל מקרה חשוב שיהיה קשר אישי ויחס נינוח בין המטפל למטופל.
כימיה – שלב החשוב בבחירת מטפל CBT הוא שלב הכימיה. אך איך תדעו שאכן יש בינכם כימיה? הקשיבו לעצמכם, לתחושות הבטן, בדקו עד כמה מרגיש לכם טוב בחברתו כאדם, עד כמה אתם יכולים לראות את אותו מטפל קרוב אליכם ועד כמה תרגישו נינוחים ותוכלו להתמסר לתהליך הטיפול בעזרתו. זכרו כי שאלות אלו יעזרו לכם בבחירת המטפל הנכון עבורכם.

תפקידו של המטפל

תפקידו העיקרי של המטפל לתת מענה רחב לאנשים שחיים יום-יום במצוקות שונות ומחפשים פתרון טוב, קצר מועד אשר ייתן להם פתרונות מוצלחים לטווח ארוך. מדובר בטיפול שמחזיר לאנשים את איכות החיים להם ולסובבים אותם ואת השליטה שלהם בחייהם. במהלך הטיפול, תפקידו של המטפל לכוון אתכם על ידי תכנית מסוימת. תחילה על המטפל לבצע הערכה מקיפה של הבעיה ממנה הנכם סובלים ואז המטפל יבנה עבורכם תכנית טיפול מותאמת אישית לכל לפי צרככם האישיים והרקע שלכם. במקרים רבים נתקלים מטפלים בבעיות שקיבלו מענה בטיפול פסיכולוגי סטנדרטי, שלעתים אינו מתאים ועלול להחריף את הבעיה במקום להביאה על פתרון, וגם כמובן כרוך בטיפול ארוך מאוד, מייגע ויקר, וזאת ביחס לטיפול הקצר שמציע מטפל CBT שהינו טיפול ממוקד.

חשיבות התאמת המטפל למטופל, במיוחד בטיפול קצר מועד

חלק ניכר מהצלחת הטיפול, נובע מהיחסים הנרקמים בין המטופל למטפל, הכימיה בניהם והרגשת הנוחות עם המטפל הינה קריטית ביותר. על המטופל מוטלת אחריות חשובה לתהליך ובלעדיה לא תהיה שום התקדמות, החלטה על שינוי, לקיחת יוזמה ופעלתנות מצד המטופל. על המטפל להשריש למטופל את האמונה כי הוא שולט בחייו ועליו להיות עם רצון וראש פתוח בכדי לעבור את התהליך ובכן לסיימו בהצלחה רבה. אחרת, אם למטופל אין מוטיבציה או אחריות לקחת על עצמו שינו, אין טעם להתחיל כלל וכלל את התהליך הטיפול.

שיפור דימוי עצמי

לרוב מטופלים המגיעים אל מטפלים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT אינם מרוצים מהדרך שחייהם מתנהלים אולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי אינו מלמד אותם שליטה עצמית, אלה טיפול קוגניטיבי התנהגותי מלמד את המטופלים את היתרונות שבהרגשה הטובה ובכן עובד על שיפור דימוי העצמי בחברה ובכלל.
על המטפל בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, להגיע להבנה טובה יותר של המטופל ולכן לעתים קרובות הוא ישאל את המטופל שאלות מנחות לגבי המציאות של התחושות מסוימות ומעודד את המטופל לשאול אף הוא שאלות שונות שיסיעו לו להגיע אל ליבו ואל רגשותיו, ובכך לשפר את דימוי העצמי של המטופל, ולהתמודד מול בעיה זו מבחינה התנהגותית. מטפלים רבים בדרך כלל מתמקדים בבעיה אחת אשר מצריכה טיפול ממוקד. במכון CBT, אנו מציעים טיפול משולב המשלב בתוכו מספר טיפולים מגוונים, המתבצעים על ידי מגוון אנשי מקצוע, כך למעשה אנו מטפלים במספר בעיות יחדיו ותורמים ליעילותו והצלחתו של הטיפול.

טיפול מובנה ולמידת מושגים חדשים

טיפול זה הוא טיפול מובנה ונמשך בסדר מסוים שנקבע מראש. בכל טיפול המטופל לומד מושגים חדשים, טכניקות חדשות ומרחיב את יכולתו לשלוט במחשבותיו ובתגובותיו הרגשיות וההתנהגותיות בחיי החברה ובכלל. שהרי בסופו של דבר טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מראה למטופלים כיצד לחשוב ואיך להתנהג על מנת להשיג את כל מטרותיהם בחיים ובכן לסייע למטופלים ללמוד מחדש את התגובות הרגשיות שלהם ולסגל לעצמם דרכי התנהגות חדשים, יותר רצויים, נוחים ויותר פרודוקטיבית מבחינת החיים.
הטיפול עצמו הוא תהליך קצר מועד פנימי אותו עובר המטופל. השגת המטרות הטיפוליות יכולות לקחת זמן רב מעבר לשעת הטיפול השבועית עם המטפל ודורש תרגול, חיזוק הישגים, רצינות והתמדה מצד המטופל. אם הנכם עומדים בתנאים אלו, צפויה לכם דרך חיים חדשה ומעניינת.

לסיכום:

אם הנכם חושבים לגשת לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, עליכם לוודא כי אכן מדובר במכון מקצועי ולהם צוות מטפלים מוסמך, אשר השלים הכשרה מעמיקה. תוכלו למצוא ברחבי הארץ מספר רב של מכונים ומטפלים שונים בשיטה זו, או לגשת למטפל פרטי. בכל מקרה, יש לבחור את המטפל המומחה ספציפית לבעיה לה נדרשת טיפול. לעתים ישנם מכונים המציעים מטפלים שונים ולכל אחד תחום התמקצעות משלו. כמו כן, רוב המטפלים בארץ מתמקדים או בטיפול ההתנהגותי או בטיפול הקוגניטיבי ולא שניהם. ייחודו של מכון CBT, מצוי בשילובם של מספר טיפולים עלי ידי אנשי מקצוע כמו פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים, אשר השלימו לימודי CBT של לפחות שנתיים, הכוללים התמחות מקצועית. אנו מקפידים על השלמה של הכשרה פורמלית מלאה ומורחבת בידי כל מטפל ומטפל, כדי לתת את המענה המקצועי ביותר למטופלים שמגיעים אלינו.

חפשו מטפל וקבעו פגישה היום! >>

דר' אוהד הרשקוביץאיך בוחרים מטפל לטיפול קצר מועד?
עוד >>

איך לבחור מטפל CBT מתאים?

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) נחשב, כיום, לטיפול האפקטיבי ביותר להתמודדות עם הפרעות חרדה ודיכאון מסוגים שונים, פוסט טראומה (PTSD), הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD), בעיות ביטחון ודימוי עצמי, הפרעות שינה ואכילה ועוד. בחירת המטפל הראוי והנכון הינה חיונית ביותר לטיפול יעיל ומוצלח. אז איך לבחור מטפל CBT מתאים?

במאמר הבא נציג בפניכם טיפים חשובים לבחירת מטפל CBT מתאים:

דר' אוהד הרשקוביץאיך לבחור מטפל CBT מתאים?
עוד >>

שאלות נפוצות (FAQ) על טיפול CBT שחשוב שתדעו

בשנים האחרונות הפך טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) לטיפול פסיכולוגי פופולארי ומועדף לקשת רחבה של בעיות פסיכולוגיות והפרעות נפשיות.

מהי שיטת טיפול CBT? כיצד היא התפתחה? מה מייחד אותה? למי מתאים הטיפול וכמה זמן הוא נמשך? כל התשובות לשאלות הכי חשובות והכי שכיחות בתחום.

מהי שיטת טיפול CBT?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתבסס על ההנחה כי הרגשות ודפוסי ההתנהגות שלנו מושפעים מהמחשבות (ומהפרשנות שאנו נותנים להן).
הטיפול מאפשר למטופל לבצע שינוי באיכות חייו באמצעות רכישת כלים קוגניטיביים (המאפשרים זיהוי המחשבות השליליות והטורדניות והחלפתן במחשבות ריאליות וחיוביות) וכלים התנהגותיים (המסייעים ברכישת דפוסי התנהגות חדשים על ידי חשיפה הדרגתית ומבוקרת לסיטואציות מאיימות).

כיצד התפתחה השיטה?


השילוב בין הגישה הקוגניטיבית לגישה ההתנהגותית התפתח בשנות ה- 80 בארה"ב, מתוך הבנה כי האינטגרציה ביניהן תאפשר התמודדות מכוונת מטרה ותכליתית ומיגור הסימפטומים הנלווים לבעיות הנפשיות השונות. מחקרים שבוצעו בתחום, הוכיחו את יעילותה בשיפור איכות חייהם של המטופלים, הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.
אלברט אליס, נחשב לאבי השיטה (שפותחה בשנות ה-50 של המאה ה-20).

מה מייחד את השיטה?


בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (בניגוד לטיפול הפסיכו-דינמי), המטפל אינו נובר בנבכי העבר של המטופל ולא עוסק בשאלה – "למה קרה?", אלא מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והרגלי חיים לשיפור איכות החיים של המטופל בעתיד.
טיפול CBT הינו טיפול פרו אקטיבי, במסגרתו מתקיים שיתוף פעולה בין המטפל למטופל הן בשלב של זיהוי דפוסי החשיבה השליליים והן בשלב של החשיפה ורכישת טכניקות לאימוץ דפוסי התנהגות סתגלניים ומציאותיים. במהלך הטיפול מקבל המטופל מטלות, המסייעות לו להתמודד עם הסימפטומים לבעיה, הלכה למעשה.

למי מתאים טיפול CBT?


כאמור, טיפול CBT תכליתי וממוקד מהווה פתרון אידיאלי למגוון רחב של הפרעות נפשיות – דיכאון, חרדה (חרדה מכוללת וחרדה מצבית), הפרעות שינה, הפרעות אכילה, חוויות פוסט טראומטיות, או סי די, התמודדות עם ביטחון עצמי נמוך ועוד.
הטיפול מאפשר לכל מטופל ומטופל לרכוש כלים שיאפשרו לו התמודדות טובה ואיכותית יותר עם בעיותיו הנפשיות.
כך למשל, מטופל הסובל מחרדה חברתית יידע להתמודד טוב יותר עם סיטואציות שאיימו עליו בעבר – השתתפות במסיבות ובאירועים חברתיים, דיבור מול קהל וכו'.
הרעיון הוא שגם אם החרדה מתעוררת, הוא יצליח לשכך את עוצמתה באמצעות הטכניקות שרכש.
מובן שהצלחת הטיפול תלויה בטיב המטפל ובמחויבות של המטופל לתכנית הטיפול – הגעה רציפה לטיפולים, הכנת שיעורי הבית ועוד.


כמה זמן נמשך הטיפול?

אחד היתרונות הדומיננטיים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, בא לידי ביטוי בעובדה שהוא קצר וממוקד.
בדרך כלל, הוא נמשך בין שלושה לשישה חודשים (בין 10-20 מפגשים) ולכן הוא נחשב לזול יותר, בהשוואה לסוגי טיפולים אחרים.
בהקשר הזה נציין כי משך הזמן משתנה, בהתאם לסוג הבעיה ולדרגת חומרתה וכן למידת שיתוף הפעולה של המטופל.

דר' אוהד הרשקוביץשאלות נפוצות (FAQ) על טיפול CBT שחשוב שתדעו
עוד >>

למה דווקא לפנות לטיפול CBT על פני טיפולים אחרים?

אורח החיים המודרני חושף אותנו לחרדות, מתחים ולאינספור דאגות ומחשבות שליליות, הטורדות את מנוחתנו ופוגעות בתפקוד היום יומי התקין שלנו.

פנייה לטיפול נפשי/רגשי הינה הכרחית במקרים מסוימים.

כיום, קיימות שיטות טיפול רבות ומגוונות, הנותנות מענה למצוקה נפשית ולבעיות רגשיות שונות.

במאמר הבא נדגיש את היתרונות הדומיננטיים והיחסיים של טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) בהשוואה לשיטות טיפול אחרות.

טיפול CBT מבוסס, למעשה, על שילוב של עקרונות מהטיפול הקוגניטיבי (לפיו בעיות רגשיות מתעוררות עקב דפוסי חשיבה שליליים ומעוותים) ומהטיפול ההתנהגותי ביהביוריסטי (המבוסס על ההנחה שהפרעות רגשיות הן תולדה של דפוסי התנהגות בלתי סתגלניים).

מטפלים רבים עובדים בשיטה זו עם מטופלים הסובלים מבעיות חרדה שונות (חרדה מוכללת, חרדה מצבית וכו'), דיכאון, הפרעות אכילה, הפרעות שינה, הפרעות דחק פוסט טראומטיות, היפוכונדרייה ועוד מגוון בעיות נפשיות ורגשיות נוספות.
מטרת הטיפול הינה לסגל אמונות ודפוסי חשיבה רציונאליים ומציאותיים שיאפשרו אימוץ התנהגות פונקציונאלית ופרודוקטיבית יותר.
שיטה זו הוכחה מבחינה מחקרית וקלינית כטיפול יעיל להתמודדות עם הפרעות ספציפיות, בהשוואה לשיטת טיפול אחרות, כגון טיפול פסיכו-דינאמי, EMDR וכו'
כך למשל נמצא כי שיטת הטיפול EMDR (שנחשבת פופולארית לטיפול בטראומות) הטומנת בחובה עיבוד זיכרון באמצעות תנועות עיניים, הוכחה כיעילה בעיקר הודות למאפיינים הקיימים גם בטיפול CBT – הפחתה שיטתית של רגישות וחשיפה.

השילוב בין עקרונות הטיפול הקוגניטיבי לעקרונות הטיפול ההתנהגותי מאפשר טיפול יסודי, תכליתי ומכוון מטרה – שיפור ביטחון עצמי והערכה עצמית, התמודדות עם מנהגים כפייתיים המאפיינים הפרעת או סי די, הכחדה או כיבוי של סימפטומים של חרדת נהיגה ועוד ועוד…

כיוון שמדובר בגישה טיפולית ממוקדת בעיה ומכוונת פעולה, היא מאפשרת התמודדות עם ההפרעה הרגשית הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.
תכנית הטיפול הינה פרו אקטיבית, ממוקדת סימפטומים וכוללת חשיפה הדרגתית ומבוקרת (בהתאם לצרכיו האינדיבידואליים של כל מטופל ומטופל) לסיטואציות הקשורות במישרין ו/או בעקיפין לבעיה הרגשית ולהפרעת החרדה.
במהלך הטיפול רוכש המטופל טכניקות פרקטיות, הן במישור הקוגניטיבי (מחשבתי) והן במישור ההתנהגותי, להתמודדות יעילה עם מצבי חרדה:

בשלב הראשון המטפל מזהה את דפוסי החשיבה השליליים והבלתי רציונאליים על מנת להחליפם בחשיבה חיובית וריאלית. לאחר מכן, הוא מסייע למטופל לסגל דפוסי התנהגות חיוביים ופרודוקטיביים.
לדוגמה – אדם הסובל מחרדה חברתית ישבור (בסיוע מלא של המטפל) את מעגל ההימנעות ממפגשים חברתיים באמצעות חשיפה מתונה והדרגתית, עד להכחדה טוטאלית של הסימפטומים המעוררים את ההתקפים.
בסיום הטיפול, כשהוא מצויד בכלים הנכונים, יוכל המטופל לשפר באופן ניכר את איכות חייו ואת תפקודו בשגרת היום יום.
בניגוד לטיפול הדינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אינו עוסק כמעט בגורמים להיווצרותם של בעיות, אלא מתמקד בפתרונם.
מסיבה זו, טיפול CBT הוא, לרוב, טיפול קצר מועד (כשלושה עד שישה חודשים) ויחד עם זאת, תוצאותיו נושאות פרי.

דר' אוהד הרשקוביץלמה דווקא לפנות לטיפול CBT על פני טיפולים אחרים?
עוד >>

מה הקשר בין טיפול CBT לדימוי העצמי שלנו?

דימוי עצמי מוגדר כדרך שבה אנו תופסים ומגדירים את עצמנו.
הדימוי העצמי שלנו מתפתח, למעשה, לאורך תקופת הילדות וההתבגרות, אך הוא דינאמי ונתון לשינוי עקב תהליכים חיצוניים ופנימיים שעוברים עלינו.

דימוי עצמי נמוך מתייחס לתחושה סובייקטיבית לגבי היכולות והכישורים שלנו בתחומים שונים. המחשבות והאמונות שיש לנו לגבי עצמנו משפיעים על ההערכה והקבלה העצמית שלנו.

מידת ההערכה העצמית היא הפער בין "העצמי האידיאלי" לבין "העצמי המצוי". ככל שהפער גדול יותר, כך הדימוי העצמי יהיה נמוך יותר.

דימוי עצמי נמוך – מאפיינים:

דימוי עצמי נמוך הינו תולדה של מגוון בעיות נפשיות – חרדות, פוביות, דיכאון, בעיות קשב וריכוז, הפרעות אכילה ועוד.
הערכה עצמית נמוכה קשורה בדרך כלל לתחום ספציפי בחיים – מראה חיצוני, מערכות יחסים, קריירה, לימודים וכו'. כך שמטופל יכול לסבול מדימוי עצמי נמוך בקשרים בינאישיים ולהיות עם ביטחון עצמי גבוה במקום העבודה (לכן המטפלים המקצועיים חייבים לזהות את מרכיבי הדימוי העצמי של המטופל ולהתאים לו תכנית טיפול ייעודית).

בניגוד למה שרבים חושבים, דימוי עצמי נמוך  הוא לא ההיפך מ"הערכה עצמית גבוהה". בקצה השני של הסקאלה, נמצאת ה"קבלה העצמית", המאפשרת למטופל ליהנות מנקודות החוזק שלו ומכישוריו הייחודיים, ובמקביל גם לחיות בשלום עם נקודות החולשה, הטעויות והכישלונות.

דימוי עצמי נמוך – טיפול CBT:


טיפול קוגניטיבי התנהגותי מאפשר למטופלים הסובלים מדימוי עצמי נמוך לזהות את המחשבות השליליות, הטורדניות, הביקורתיות והבלתי רציונאליות ולהחליף אותן במחשבות חיוביות וריאליות, התואמות למציאות.
ההתמודדות עם המחשבות השליליות מאפשרת למטופלים לממש את הפוטנציאל האישי הטמון בהם, לקבל בהבנה את נקודות החולשה ולהימנע משיפוטיות יתר ומביקורתיות, המובילות להערכה עצמית נמוכה.

דוגמאות למחשבות שליליות, איתם מתמודדים המטופלים במהלך הטיפול:

  •        אני לא מספיק מוכשר
  •        אני נחות, לא שווה או פגום, בהשוואה לאנשים אחרים
  •        אני מכוער/אני שמן
  •        אני טיפש
  •        אני כישלון
  •        לא אוהבים אותי
  •       אני שונא את עצמי

טיפול CBT מתחלק לשני שלבים, המשלימים זה את זה, בהרמוניה:

  •        טיפול קוגניטיבי – טיפול קוגניטיבי מתמקד, כאמור, בזיהוי המחשבות השליליות, הגורמות לדימוי עצמי נמוך והחלפתן במחשבות חיוביות ופרודוקטיביות. המטרה לאפשר למטופל להחליף את רכיבי ההערכה העצמית הנמוכה, המעכבים צמיחה והתפתחות, ב"קבלה עצמית". המטפל יוכיח למטופל, בהדרגה, כי המחשבות השליליות הראשוניות שלו שגויות ובלתי מבוססות.
  •        טיפול התנהגותי – הטיפול ההתנהגותי יתמקד בהחלפת דפוסי ההתנהגות שנוצרו עקב הדימוי העצמי הנמוך בדפוסי התנהגות סתגלניים ופרודוקטיביים. הטיפול כולל חשיפה למצבים "מאתגרים" המעוררים דימוי עצמי נמוך, במטרה לאפשר למטופל להתמודד עם הקשיים, הלכה למעשה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול קצר מועד, אפקטיבי ותכליתי, המאפשר לכל מטופל להתמודד עם שורש הבעיה שגרמה לדימוי עצמי נמוך, כדי שיוכל לשפר את איכות חייו ולהצליח בכל תחומי החיים.

דר' אוהד הרשקוביץמה הקשר בין טיפול CBT לדימוי העצמי שלנו?
עוד >>