למה לקבל טיפול במכון CBT?

טיפול במכון CBT: למה לטפל דווקא אצלנו?

טיפול CBT אפשר לקבל היום בכל כך הרבה מקומות ואצל אינספור מטפלים. אשמח לשפוך קצת אור על העבודה איתנו ולענות על השאלה למה לבחור לטפל אצלנו?…

אצלנו אין פשרות על מקצועיות המטפלים:

ברצוני להעלות נקודה מקצועית חשובה וכואבת: היום בישראל תחום טיפול CBT אינו תחום מוסדר או מוגן. במילים אחרות, כל פסיכולוג או מטפל אחר יכול להחליט לטפל בשיטת CBT גם בלי ללמוד את התחום באופן יסודי. אין מי שבודק, אין מי שמשגיח, אין סטנדרט מקצועי ברור לפיו חייבים מטפלים לעבוד.

ופה אני והצוות מותחים קו ואומרים: לא אצלנו.

דר' אוהד הרשקוביץלמה לקבל טיפול במכון CBT?
עוד >>

שאלות נפוצות (FAQ) על טיפול במכון CBT

בשנים האחרונות הפך טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) לטיפול פסיכולוגי פופולארי ומועדף לקשת רחבה של בעיות פסיכולוגיות והפרעות נפשיות.

איך מתבצע הטיפול אצלנו במכון CBT? מי המטפלים? מהו אורך הטיפול? כל התשובות לשאלות הכי חשובות והכי שכיחות שאנו שומעים.

למה דווקא ב"מכון CBT"

מכון CBT הינו מהותיקים והראשונים בתחום בארץ ויחיד מסוגו במיקוד שלו: טיפול אך ורק באמצעות CBT – התמחות בהפרעות חרדה וOCD על מגוון צורותיהם.
לקריאה נוספת על למה טיפול דווקא אצלנו >>
 

דר' אוהד הרשקוביץשאלות נפוצות (FAQ) על טיפול במכון CBT
עוד >>

איך בוחרים מטפל לטיפול קצר מועד?

כולם מדברים על טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אך מהו בעצם טיפול זה? ואיך בוחרים את המטפל הטוב ביותר? הרי בחירת המטפל הינה בחירה משמעותית ובעלת שיקולים רבים וזאת מאחר ומדובר בטיפול קצר מועד בעל תוצאות מרשימות.

הבחירה בצורך לקבל טיפול מבעל מקצוע, היא בחירה אשר כרוכה בלבטים רבים. לרוב, לאנשים רבים לוקח זמן להחליט אם הם צריכים טיפול אך אם החליטו שכן, לעתים אנשים לא יודעים איזה סוג טיפול הם צריכים, מה שמעכב להם את הליך הטיפול ובחירת המטפל. לכן, אם הנכם סבורים כי משהו בחייכם או בחיי יקירכם מתנהל שלא כשורה, נסו למצוא כמה שיותר מהר את סוג הטיפול המתאים ביותר לבעיה הספציפית ללא עיכובים מיותרים. זכרו כי עצם העובדה שהחלטתם לגשת לקבל טיפול, הדבר אומר כי הנכם מודעים לבעיה ופתרתם כבר שליש ממנה, ומה שנותר לכם כרגע הוא – לבחור את סוג הטיפול המתאים ואת המטפל המסור.

חשיבות הסמכה מקצועית של המטפל/המכון

כיום אין חובת הסמכה למטפלי CBT בשוק, אך היתרונות בטיפול אצל מטפלים מוסמכים שעברו הכשרה בתחום והסמכה ממוסדות לימוד מוכרים, הם בולטים ואף הכרחיים לטיפול מקצועי ונכון.
מה לומדים המטפלים?
במסגרת לימוד התחום, המטפלים לומדים את עקרונותיה של גישה זו, ומכירים דרכי יישום פרקטיות של התאוריה בתהליך טיפולי. במהלך הלימוד המטפלים מתמקצעים בכלי התשאול, אבחון הבעיה, רישום ומעקב הנדרשים למטפל. בנוסף, הם לומדים את יתרונותיה וחסרונותיה של השיטה "הקוגניטיבית התנהגותית", ואיך להבדיל בינה לבין הפסיכואנליזה, וכן בינה לבין שיטות טיפול נוספות.
לימוד השיטה הנו תהליך ארוך ובו חומר לימוד רב וקריטי לטיפול יעיל ונכון. לכן, אם ברצונכם לגשת לטיפול זה, עליכם לוודא כי מדובר במכון או במטפל מוסמך ומקצועי.
בחירת המטפל הנכון לטיפול יעיל ומוצלח
בחירת המטפל הראוי והנכון הינה חיונית ביותר לטיפול יעיל ומוצלח במיוחד כאשר מדובר בטיפול קצר מועד.

מה יש לבדוק טרם בחירת המטפל?

המלצות – אם בחרתם בטיפול CBT, יש לברר עם חברים או מכרים ובכן לקבל מהם המלצות על מטפלים מסורים אשר ישתמשו בשירותיהם בעבר ואכן ראו תוצאות מרשימות.
• הכשרת המטפל – יש לוודא כי אכן מדובר במטפל מוסמך בעל תעודה המציינת זאת. בארץ, המטפלים המוכשרים ביותר בתחום ה-CBT, הם אלה אשר סיימו בהצלחה תואר שני המתמחה בתחום ה-CBT. כל מטפל שאינו בעל תואר שני ב-CBT, השלים ועבר הכשרה מעמיקה ופרטנית בתחום ה-CBT שאורכה שנתיים לפחות, במוסד אקדמי מקצועי בארץ או בחו"ל.
יחסי אנוש – הם אחד הקריטריונים החשובים וההכרחיים ביותר בהצלחת טיפול CBT לכן, יש לבחור מטפל CBT המצטיין ביחסי אנוש טובים במיוחד. בכל מקרה חשוב שיהיה קשר אישי ויחס נינוח בין המטפל למטופל.
כימיה – שלב החשוב בבחירת מטפל CBT הוא שלב הכימיה. אך איך תדעו שאכן יש בינכם כימיה? הקשיבו לעצמכם, לתחושות הבטן, בדקו עד כמה מרגיש לכם טוב בחברתו כאדם, עד כמה אתם יכולים לראות את אותו מטפל קרוב אליכם ועד כמה תרגישו נינוחים ותוכלו להתמסר לתהליך הטיפול בעזרתו. זכרו כי שאלות אלו יעזרו לכם בבחירת המטפל הנכון עבורכם.

תפקידו של המטפל

תפקידו העיקרי של המטפל לתת מענה רחב לאנשים שחיים יום-יום במצוקות שונות ומחפשים פתרון טוב, קצר מועד אשר ייתן להם פתרונות מוצלחים לטווח ארוך. מדובר בטיפול שמחזיר לאנשים את איכות החיים להם ולסובבים אותם ואת השליטה שלהם בחייהם. במהלך הטיפול, תפקידו של המטפל לכוון אתכם על ידי תכנית מסוימת. תחילה על המטפל לבצע הערכה מקיפה של הבעיה ממנה הנכם סובלים ואז המטפל יבנה עבורכם תכנית טיפול מותאמת אישית לכל לפי צרככם האישיים והרקע שלכם. במקרים רבים נתקלים מטפלים בבעיות שקיבלו מענה בטיפול פסיכולוגי סטנדרטי, שלעתים אינו מתאים ועלול להחריף את הבעיה במקום להביאה על פתרון, וגם כמובן כרוך בטיפול ארוך מאוד, מייגע ויקר, וזאת ביחס לטיפול הקצר שמציע מטפל CBT שהינו טיפול ממוקד.

חשיבות התאמת המטפל למטופל, במיוחד בטיפול קצר מועד

חלק ניכר מהצלחת הטיפול, נובע מהיחסים הנרקמים בין המטופל למטפל, הכימיה בניהם והרגשת הנוחות עם המטפל הינה קריטית ביותר. על המטופל מוטלת אחריות חשובה לתהליך ובלעדיה לא תהיה שום התקדמות, החלטה על שינוי, לקיחת יוזמה ופעלתנות מצד המטופל. על המטפל להשריש למטופל את האמונה כי הוא שולט בחייו ועליו להיות עם רצון וראש פתוח בכדי לעבור את התהליך ובכן לסיימו בהצלחה רבה. אחרת, אם למטופל אין מוטיבציה או אחריות לקחת על עצמו שינו, אין טעם להתחיל כלל וכלל את התהליך הטיפול.

שיפור דימוי עצמי

לרוב מטופלים המגיעים אל מטפלים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT אינם מרוצים מהדרך שחייהם מתנהלים אולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי אינו מלמד אותם שליטה עצמית, אלה טיפול קוגניטיבי התנהגותי מלמד את המטופלים את היתרונות שבהרגשה הטובה ובכן עובד על שיפור דימוי העצמי בחברה ובכלל.
על המטפל בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, להגיע להבנה טובה יותר של המטופל ולכן לעתים קרובות הוא ישאל את המטופל שאלות מנחות לגבי המציאות של התחושות מסוימות ומעודד את המטופל לשאול אף הוא שאלות שונות שיסיעו לו להגיע אל ליבו ואל רגשותיו, ובכך לשפר את דימוי העצמי של המטופל, ולהתמודד מול בעיה זו מבחינה התנהגותית. מטפלים רבים בדרך כלל מתמקדים בבעיה אחת אשר מצריכה טיפול ממוקד. במכון CBT, אנו מציעים טיפול משולב המשלב בתוכו מספר טיפולים מגוונים, המתבצעים על ידי מגוון אנשי מקצוע, כך למעשה אנו מטפלים במספר בעיות יחדיו ותורמים ליעילותו והצלחתו של הטיפול.

טיפול מובנה ולמידת מושגים חדשים

טיפול זה הוא טיפול מובנה ונמשך בסדר מסוים שנקבע מראש. בכל טיפול המטופל לומד מושגים חדשים, טכניקות חדשות ומרחיב את יכולתו לשלוט במחשבותיו ובתגובותיו הרגשיות וההתנהגותיות בחיי החברה ובכלל. שהרי בסופו של דבר טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מראה למטופלים כיצד לחשוב ואיך להתנהג על מנת להשיג את כל מטרותיהם בחיים ובכן לסייע למטופלים ללמוד מחדש את התגובות הרגשיות שלהם ולסגל לעצמם דרכי התנהגות חדשים, יותר רצויים, נוחים ויותר פרודוקטיבית מבחינת החיים.
הטיפול עצמו הוא תהליך קצר מועד פנימי אותו עובר המטופל. השגת המטרות הטיפוליות יכולות לקחת זמן רב מעבר לשעת הטיפול השבועית עם המטפל ודורש תרגול, חיזוק הישגים, רצינות והתמדה מצד המטופל. אם הנכם עומדים בתנאים אלו, צפויה לכם דרך חיים חדשה ומעניינת.

לסיכום:

אם הנכם חושבים לגשת לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, עליכם לוודא כי אכן מדובר במכון מקצועי ולהם צוות מטפלים מוסמך, אשר השלים הכשרה מעמיקה. תוכלו למצוא ברחבי הארץ מספר רב של מכונים ומטפלים שונים בשיטה זו, או לגשת למטפל פרטי. בכל מקרה, יש לבחור את המטפל המומחה ספציפית לבעיה לה נדרשת טיפול. לעתים ישנם מכונים המציעים מטפלים שונים ולכל אחד תחום התמקצעות משלו. כמו כן, רוב המטפלים בארץ מתמקדים או בטיפול ההתנהגותי או בטיפול הקוגניטיבי ולא שניהם. ייחודו של מכון CBT, מצוי בשילובם של מספר טיפולים עלי ידי אנשי מקצוע כמו פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים, אשר השלימו לימודי CBT של לפחות שנתיים, הכוללים התמחות מקצועית. אנו מקפידים על השלמה של הכשרה פורמלית מלאה ומורחבת בידי כל מטפל ומטפל, כדי לתת את המענה המקצועי ביותר למטופלים שמגיעים אלינו.

חפשו מטפל וקבעו פגישה היום! >>

דר' אוהד הרשקוביץאיך בוחרים מטפל לטיפול קצר מועד?
עוד >>

איך לבחור מטפל CBT מתאים?

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) נחשב, כיום, לטיפול האפקטיבי ביותר להתמודדות עם הפרעות חרדה ודיכאון מסוגים שונים, פוסט טראומה (PTSD), הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD), בעיות ביטחון ודימוי עצמי, הפרעות שינה ואכילה ועוד. בחירת המטפל הראוי והנכון הינה חיונית ביותר לטיפול יעיל ומוצלח. אז איך לבחור מטפל CBT מתאים?

במאמר הבא נציג בפניכם טיפים חשובים לבחירת מטפל CBT מתאים:

דר' אוהד הרשקוביץאיך לבחור מטפל CBT מתאים?
עוד >>

שאלות נפוצות (FAQ) על טיפול CBT שחשוב שתדעו

בשנים האחרונות הפך טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) לטיפול פסיכולוגי פופולארי ומועדף לקשת רחבה של בעיות פסיכולוגיות והפרעות נפשיות.

מהי שיטת טיפול CBT? כיצד היא התפתחה? מה מייחד אותה? למי מתאים הטיפול וכמה זמן הוא נמשך? כל התשובות לשאלות הכי חשובות והכי שכיחות בתחום.

מהי שיטת טיפול CBT?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתבסס על ההנחה כי הרגשות ודפוסי ההתנהגות שלנו מושפעים מהמחשבות (ומהפרשנות שאנו נותנים להן).
הטיפול מאפשר למטופל לבצע שינוי באיכות חייו באמצעות רכישת כלים קוגניטיביים (המאפשרים זיהוי המחשבות השליליות והטורדניות והחלפתן במחשבות ריאליות וחיוביות) וכלים התנהגותיים (המסייעים ברכישת דפוסי התנהגות חדשים על ידי חשיפה הדרגתית ומבוקרת לסיטואציות מאיימות).

כיצד התפתחה השיטה?


השילוב בין הגישה הקוגניטיבית לגישה ההתנהגותית התפתח בשנות ה- 80 בארה"ב, מתוך הבנה כי האינטגרציה ביניהן תאפשר התמודדות מכוונת מטרה ותכליתית ומיגור הסימפטומים הנלווים לבעיות הנפשיות השונות. מחקרים שבוצעו בתחום, הוכיחו את יעילותה בשיפור איכות חייהם של המטופלים, הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.
אלברט אליס, נחשב לאבי השיטה (שפותחה בשנות ה-50 של המאה ה-20).

מה מייחד את השיטה?


בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (בניגוד לטיפול הפסיכו-דינמי), המטפל אינו נובר בנבכי העבר של המטופל ולא עוסק בשאלה – "למה קרה?", אלא מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והרגלי חיים לשיפור איכות החיים של המטופל בעתיד.
טיפול CBT הינו טיפול פרו אקטיבי, במסגרתו מתקיים שיתוף פעולה בין המטפל למטופל הן בשלב של זיהוי דפוסי החשיבה השליליים והן בשלב של החשיפה ורכישת טכניקות לאימוץ דפוסי התנהגות סתגלניים ומציאותיים. במהלך הטיפול מקבל המטופל מטלות, המסייעות לו להתמודד עם הסימפטומים לבעיה, הלכה למעשה.

למי מתאים טיפול CBT?


כאמור, טיפול CBT תכליתי וממוקד מהווה פתרון אידיאלי למגוון רחב של הפרעות נפשיות – דיכאון, חרדה (חרדה מכוללת וחרדה מצבית), הפרעות שינה, הפרעות אכילה, חוויות פוסט טראומטיות, או סי די, התמודדות עם ביטחון עצמי נמוך ועוד.
הטיפול מאפשר לכל מטופל ומטופל לרכוש כלים שיאפשרו לו התמודדות טובה ואיכותית יותר עם בעיותיו הנפשיות.
כך למשל, מטופל הסובל מחרדה חברתית יידע להתמודד טוב יותר עם סיטואציות שאיימו עליו בעבר – השתתפות במסיבות ובאירועים חברתיים, דיבור מול קהל וכו'.
הרעיון הוא שגם אם החרדה מתעוררת, הוא יצליח לשכך את עוצמתה באמצעות הטכניקות שרכש.
מובן שהצלחת הטיפול תלויה בטיב המטפל ובמחויבות של המטופל לתכנית הטיפול – הגעה רציפה לטיפולים, הכנת שיעורי הבית ועוד.


כמה זמן נמשך הטיפול?

אחד היתרונות הדומיננטיים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, בא לידי ביטוי בעובדה שהוא קצר וממוקד.
בדרך כלל, הוא נמשך בין שלושה לשישה חודשים (בין 10-20 מפגשים) ולכן הוא נחשב לזול יותר, בהשוואה לסוגי טיפולים אחרים.
בהקשר הזה נציין כי משך הזמן משתנה, בהתאם לסוג הבעיה ולדרגת חומרתה וכן למידת שיתוף הפעולה של המטופל.

דר' אוהד הרשקוביץשאלות נפוצות (FAQ) על טיפול CBT שחשוב שתדעו
עוד >>

התקפי חרדה – למה מומלץ דווקא CBT על פני טיפול דינמי?

הפרעות חרדה נחשבות להפרעות השכיחות ביותר מבין ההפרעות הנפשיות, הן בקרב אוכלוסיית המבוגרים והן בקרב אוכלוסיית הילדים.
הן מופיעות בדרגות חומרה שונות ולעיתים קרובות, פוגעות באיכות החיים ובתפקוד היום יומי התקין של החולים.
אם בעבר הגישה הפסיכו-דינאמית נחשבה לכלי הדומיננטי לטיפול בהתקפי חרדה, הרי שכיום יותר ויותר חולים פונים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT), הודות ליתרונותיו היחסיים הרבים:

דר' אוהד הרשקוביץהתקפי חרדה – למה מומלץ דווקא CBT על פני טיפול דינמי?
עוד >>

למה דווקא לפנות לטיפול CBT על פני טיפולים אחרים?

אורח החיים המודרני חושף אותנו לחרדות, מתחים ולאינספור דאגות ומחשבות שליליות, הטורדות את מנוחתנו ופוגעות בתפקוד היום יומי התקין שלנו.

פנייה לטיפול נפשי/רגשי הינה הכרחית במקרים מסוימים.

כיום, קיימות שיטות טיפול רבות ומגוונות, הנותנות מענה למצוקה נפשית ולבעיות רגשיות שונות.

במאמר הבא נדגיש את היתרונות הדומיננטיים והיחסיים של טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) בהשוואה לשיטות טיפול אחרות.

טיפול CBT מבוסס, למעשה, על שילוב של עקרונות מהטיפול הקוגניטיבי (לפיו בעיות רגשיות מתעוררות עקב דפוסי חשיבה שליליים ומעוותים) ומהטיפול ההתנהגותי ביהביוריסטי (המבוסס על ההנחה שהפרעות רגשיות הן תולדה של דפוסי התנהגות בלתי סתגלניים).

מטפלים רבים עובדים בשיטה זו עם מטופלים הסובלים מבעיות חרדה שונות (חרדה מוכללת, חרדה מצבית וכו'), דיכאון, הפרעות אכילה, הפרעות שינה, הפרעות דחק פוסט טראומטיות, היפוכונדרייה ועוד מגוון בעיות נפשיות ורגשיות נוספות.
מטרת הטיפול הינה לסגל אמונות ודפוסי חשיבה רציונאליים ומציאותיים שיאפשרו אימוץ התנהגות פונקציונאלית ופרודוקטיבית יותר.
שיטה זו הוכחה מבחינה מחקרית וקלינית כטיפול יעיל להתמודדות עם הפרעות ספציפיות, בהשוואה לשיטת טיפול אחרות, כגון טיפול פסיכו-דינאמי, EMDR וכו'
כך למשל נמצא כי שיטת הטיפול EMDR (שנחשבת פופולארית לטיפול בטראומות) הטומנת בחובה עיבוד זיכרון באמצעות תנועות עיניים, הוכחה כיעילה בעיקר הודות למאפיינים הקיימים גם בטיפול CBT – הפחתה שיטתית של רגישות וחשיפה.

השילוב בין עקרונות הטיפול הקוגניטיבי לעקרונות הטיפול ההתנהגותי מאפשר טיפול יסודי, תכליתי ומכוון מטרה – שיפור ביטחון עצמי והערכה עצמית, התמודדות עם מנהגים כפייתיים המאפיינים הפרעת או סי די, הכחדה או כיבוי של סימפטומים של חרדת נהיגה ועוד ועוד…

כיוון שמדובר בגישה טיפולית ממוקדת בעיה ומכוונת פעולה, היא מאפשרת התמודדות עם ההפרעה הרגשית הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.
תכנית הטיפול הינה פרו אקטיבית, ממוקדת סימפטומים וכוללת חשיפה הדרגתית ומבוקרת (בהתאם לצרכיו האינדיבידואליים של כל מטופל ומטופל) לסיטואציות הקשורות במישרין ו/או בעקיפין לבעיה הרגשית ולהפרעת החרדה.
במהלך הטיפול רוכש המטופל טכניקות פרקטיות, הן במישור הקוגניטיבי (מחשבתי) והן במישור ההתנהגותי, להתמודדות יעילה עם מצבי חרדה:

בשלב הראשון המטפל מזהה את דפוסי החשיבה השליליים והבלתי רציונאליים על מנת להחליפם בחשיבה חיובית וריאלית. לאחר מכן, הוא מסייע למטופל לסגל דפוסי התנהגות חיוביים ופרודוקטיביים.
לדוגמה – אדם הסובל מחרדה חברתית ישבור (בסיוע מלא של המטפל) את מעגל ההימנעות ממפגשים חברתיים באמצעות חשיפה מתונה והדרגתית, עד להכחדה טוטאלית של הסימפטומים המעוררים את ההתקפים.
בסיום הטיפול, כשהוא מצויד בכלים הנכונים, יוכל המטופל לשפר באופן ניכר את איכות חייו ואת תפקודו בשגרת היום יום.
בניגוד לטיפול הדינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אינו עוסק כמעט בגורמים להיווצרותם של בעיות, אלא מתמקד בפתרונם.
מסיבה זו, טיפול CBT הוא, לרוב, טיפול קצר מועד (כשלושה עד שישה חודשים) ויחד עם זאת, תוצאותיו נושאות פרי.

דר' אוהד הרשקוביץלמה דווקא לפנות לטיפול CBT על פני טיפולים אחרים?
עוד >>

אגורפוביה – למה דווקא טיפול CBT?

אגורפוביה הינה הפרעה נפשית, המאופיינת בחרדה קיצונית מהימצאות במקומות ציבוריים ו/או הומי אדם.
אנשים הסובלים מההפרעה, עלולים לפתח חרדה מנסיעה בתחבורה ציבורית או מכניסה לחנויות, מסעדות, בתי קולנוע, מעליות וכו'.
החרדה הזו נובעת, למעשה, מפחד בסיסי – הפחד להיות במקום שקשה לצאת ממנו בקלות ושהעזרה בו אינה זמינה ומיידית.
במקרים רבים האגורפוביה מתפתחת בעקבות התקפי פאניקה שהתעוררו במקום ציבורי מסוים. כך למשל, אם אדם חווה התקף פאניקה תוך כדי נסיעה ברכבת, הוא עלול לפתח חרדה מנסיעה חוזרת בתחבורה ציבורית.
אמנם ההפרעה הזו מופיעה בטווח רחב של עוצמות, אך במרבית המקרים היא פוגמת באיכות החיים ובתפקוד התקין של החולה.

אגורפוביה – נתונים סטטיסטיים:

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה נעה בין כשני אחוזים עד שישה אחוזים, כאשר הגילאים השכיחים הם 35 – 25. עוד מראים הנתונים כי ההפרעה שכיחה יותר בקרב נשים (ההערכה היא ששיעור ההפרעה בקרב נשים גבוה פי שניים).

אגורפוביה – תסמינים:

כאמור, טווח התסמינים של ההפרעה משתנה מחולה לחולה:

  • במקרים של אגורפוביה מתונה יפתח החולה חרדה בכל יציאה מהבית לבד ואילו במקרים של אגורפוביה קיצונית הוא יימנע לחלוטין מיציאה למקומות ציבוריים
  • בקרב חולים מסוימים ההימנעות הינה נקודתית (הימנעות מנסיעה ברכבת או כניסה לקניון) ובקרב חולים אחרים ההימנעות היא כללית.
  • הסובלים מאגורפוביה עלולים לחוש חרדה משניים (או יותר) מהמצבים הבאים: הימצאות במקום הומה אדם, הימצאות במקום ציבורי, נסיעה לבד או נסיעה למקום המרוחק מהבית.
  • אחוז גבוה מהאנשים הסובלים מאגורפוביה לוקים בהפרעות נפשיות נוספות, כדוגמת דיכאון ואו.סי.די (הפרעה טורדנית כפייתית).
  • אנשים הסובלים מההפרעה חווים תסמינים פיזיים המאפיינים חרדה ו/או התקף פאניקה: זיעה קרה, דופק מהיר, כאבי בטן, בחילות, כאבי ראש, סחרחורות, רעידות, קשיי נשימה, כאבי חזה ועוד.

אגורפוביה – טיפול CBT:

אנשים הלוקים באגורפוביה נמנעים מלהגיע למקומות, המעוררים בהם חרדות.
מעגל ההימנעות הזה מחריף את הבעיה ופוגע באופן ניכר באיכות חייהם.
טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הינו הטיפול היעיל ביותר למגוון הפרעות נפשיות, כולל אגורפוביה, כיוון שהוא מאפשר לחולה לשנות דרכי חשיבה שגויים, רגשות שליליים ודפוסי התנהגות בלתי רציונאליים.

הטיפול מתחלק לשני שלבים:

  • טיפול קוגניטיבי – הטיפול הקוגניטיבי מבוסס על הרעיון שדרכי חשיבה מסוימות עלולות לעורר חרדות, פוביות והתקפי פאניקה. המטרה היא לסייע למטופל לזהות את דפוסי החשיבה הבלתי רציונאליים, שמעוררים את החרדה ולהחליפן במחשבות מועילות ומציאותיות יותר.
  • טיפול התנהגותי – בשלב הטיפול ההתנהגותי מסייעים למטופל להחליף את דפוסי ההתנהגות השליליים (של הימנעות ממקומות ציבוריים) בדפוסי התנהגות ריאליים ומועילים. השינוי מתבצע באמצעות חשיפה הדרגתית ומבוקרת לסיטואציות מעוררות חרדה. לדוגמה – צעד ראשון יכול להיות הליכה קצרה מחוץ לבית (בליווי ובתמיכה מקצועית של המטפל), לאחר מכן, הליכה ארוכה יותר ובהדרגה, כניסה לחנות או למקום ציבורי אחר.
    הטכניקות הנרכשות בשלב הזה תאפשרנה למטופל להתמודד בהצלחה עם החרדה, הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול קצר מועד, תכליתי ומכוון מטרה. באמצעותו ניתן להתגבר על האגורפוביה ולאמץ אורח חיים בריא ואיכותי יותר.

דר' אוהד הרשקוביץאגורפוביה – למה דווקא טיפול CBT?
עוד >>