איך לומדים טיפול CBT באופן עצמאי?

פודקאסט: בריא בראש

פוסטים חדשים

איך לומדים טיפול CBT באופן עצמאי?

איך לומדים טיפול CBT באופן עצמאי?

לעומת טיפולים פסיכולוגים אחרים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול מובנה, שעבר סטנדרטיזציה, ואצל מטפלים רבים הוא בעל פרוטוקול ברור החוזר על עצמו. כתוצאה מכך, מדובר על משהו שניתן להעביר בצורה מסודרת, לא רק מול מטפל בקליניקה אלא גם באמצעות משאבים אחרים המעבירים את אותו מידע ואת אותם הכלים. זו היא גם הסיבה שבגינה אפשר ללמוד את הרעיונות ואת הכלים של טיפולCBT  לבד, באמצעות ספרים של אנשי מקצוע המיועדים לטיפול עצמי, מתוך משאבים באינטרנט, ממאמרים ומסרטונים.

היום קיימים גם קורסים אינטראקטיביים, שפותחו על ידי בכירים ומומחים בתחום ה-CBT. אלו מאפשרים למטופל לשבת בבית בנוחות ובזמן שנוח לו, אך לקבל את אותם ההסברים שהוא היה מקבל בקליניקה מול מטפל בזמן אמת. בנוסף המטופל מקבל גם את אותם הכלים, אותם התרגילים ואת ההסבר על השימוש בכל תרגיל. לאחר מכן מורידים את הכלים האלו ומתרגלים איתם במהלך השבוע, כפי שהיה הדבר אילו המטופל היה מגיע לטיפול פרונטלי מול מטפל CBT, כי בשני המקרים יש צורך בתרגול עצמאי.

בעזרת קורסים מסוג זה מטופלים יכולים ללמוד לבד את הרעיונות והכלים הנמצאים בלב טיפול ה-CBT, ולבצע אותם באופן עצמאי תוך שיפור מתמשך ומתמיד. היום גם יש מחקרים המוכיחים שטיפול עצמי באינטרנט יכול להיות יעיל באותה מידה כמו טיפול מול מטפל. ניתן לקבל מידע נוסף אודות יעילות הקורסים לטיפול עצמי כאן >>

ללמידת טיפול עצמי מספר יתרונות לעומת טיפול מול מטפל, את היתרונות הללו ניתן לחלק לכמה תחומים. מבחינת עלות, מדובר על עלות פחותה בהרבה כי העבודה נעשית באופן עצמאי. מבחינת זמינות, העבודה נעשית בקצב האישי של המטופל והטיפול עצמו הינו יותר ברור כי מתאפשרת חזרה על שעורים. מבחינת זמן, ישנה גמישות רבה יותר וזה חשוב בתקופות עומס או למטופלים שמעדיפים להתקדם בקצב איטי יותר. מבחינת נגישות, אין צורך בקביעת פגישה או במעבר של מרחק גיאוגרפי כדי להגיע למטפל, כמו גם שאפשר לסמוך שהחומר הטיפולי מגיע מידי מטפל מומחה בעל הכשרה רשמית בתחום.

 

טיפול בחרדה... ללא מטפל!

ד"ר הרשקוביץ פיתח תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בתוכנית מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה סגורה או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

  • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
  • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
  • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
  • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אנשים אחרים בנושאים רגישים
  • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט:

טיפול עצמי CBT

הצטרפות לרשימת דיוור

קבלת עדכונים למייל